Czy szambo betonowe się opłaca?

Przy budowaniu domu powinniśmy, przynajmniej teoretycznie, zwracać uwagę nie jedynie na koszty materiałowe ponoszone w trakcie robót budowlanych, ale również uwzględniać koszty eksploatacyjne, które w przypadku zastosowania nie do końca właściwych materiałów mogą finalnie spowodować, że mieszkanie w domu będzie bardzo drogie, mimo, że zaoszczędziliśmy na materiałach. Jednym z wyborów, jakie musimy podjąć, jest rozwiązanie kwestii odprowadzania ścieków, mówiąc innymi słowy, podjęcie decyzji, czy decydujemy się na przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej, czy raczej wybierzemy szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Generalnie w wielu przypadkach najlepszych rozwiązaniem okazuje się zainstalowanie szamba na posesji.

Koszty szamb betonowych

szamba betonowe - cenaPrzy montowaniu na posesji szamba betonowego należy rozważyć nie jedynie jednorazowy zakup zbiorników, ale również koszty, jakie będą ponoszone przez nas w trakcie eksploatacji, które mogą być mocno zróżnicowane. Jeżeli chodzi o sam zakup zbiornika, wystarczy przykładowo wpisać w wyszukiwarkę hasło szamba betonowe – cena i powinniśmy już mieć jakieś konkretne dane, szczególnie jeżeli nasza wyszukiwarka działa w taki sposób, że uwzględnia naszą lokalizację. Ma to znaczenie o tyle, że ceny szamb nie będą jednolite w całym kraju, między różnymi regionami istnieją w tej materii dość znaczące różnice. W każdym przypadku jednakże koszty te nie powinny przekroczyć kwoty kilku tysięcy złotych. Oczywiście inaczej może być w przypadku zapotrzebowania na naprawdę ogromne szambo, o pojemności przekraczającej kilkanaście tysięcy litrów. Należy się jednak wtedy liczyć z rozwiązaniem, że rekomendowany będzie inny rodzaj kanalizacji, ewentualnie zastosowanie szeregu niepołączonych ze sobą zbiorników. Do kosztów szamba warto doliczyć również te, które trzeba ponieść, aby znalazło się ono na naszej posesji, a więc związane z wynajęciem koparki, która wykopałaby pod nie dół, a także tych, jakie trzeba ponieść, aby w późniejszym etapie uprzątnąć teren po pracach budowlanych.

Poza opisanymi powyżej kosztami, które trzeba ponosić, jeżeli wykorzystuje się szambo, należy się również liczyć z tymi, jakie będzie trzeba zapłacić za jego wywóz. W tym przypadku również duże znaczenie ma miejsce zamieszkania, ponieważ stawki te są zróżnicowane w różnych województwach. Generalnie jednak nawet w najbardziej skrajnych przypadków koszty te nie powinny przekroczyć kilkuset złotych miesięcznie. Te wszystkie przyczyny przesądzają o fakcie, iż szambo to w wielu przypadkach nawet lepsze rozwiązanie niż podłączenie do sieci kanalizacyjnej.