Amatorskie zakładanie ogrodów

 

Prowadzenie własnego przydomowego ogródka to niesamowite doświadczenie. Dumni właściciele chwalą się pięknymi okazami krzewów i kwiatów, robią przetwory z owoców i warzyw własnoręcznie wyhodowanych i poszukują kolejnych szczególnych okazów do swojej kolekcji. Ale od czego zacząć tę przygodę, mając nową, pustą działkę?

Każdy może założyć piękny ogród

zakładanie ogrodówWydawałoby się, że pięknie wyglądający ogród może mieć jedynie ktoś z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Nic bardziej mylnego. Jeśli przejechać się po polskich wsiach latem, praktycznie wszystkie gospodarstwa są pięknie zarośnięte różnymi kwiatami, drzewami owocowymi i mają wydzielone części na bogato nasadzone grządki. Wiele osób myśli, że by mieć piękny ogród trzeba dysponować dużą ilością wolnego czasu. Nic bardziej mylnego! Nawet pracując na pełen etat jesteśmy w stanie utrzymać rośliny i cieszyć się plonami. Z pewnością wymaga to poświęcenia nieco wolnego czasu i pracy. Dysponując małą ilością czasu zakładanie ogrodów może wydawać się niemożliwe. Ale wystarczy spędzić kilka weekendów by doprowadzić działkę do porządku, posiać zioła, kwiaty czy warzywa i posadzić drzewka. Kiedy najważniejszy etap mamy za sobą, później pozostaje kwestia podlewania, by wszystko zaczęło kiełkować i rosnąć. Zanim jednak rozpoczniemy te wszystkie prace, ważnym elementem jest rozplanowanie nasadzeń. Należy szczególnie wziąć pod uwagę rozmiar dorosłych roślin, by nie posadzić wszystkiego za blisko siebie. Innym ważnym elementem są potrzeby poszczególnych roślin. Niektóre wymagają kwaśnej ziemi inne zasadowej. Rośliny rosnące naturalnie w cieniu lub półcieniu nie dadzą rady w miejscu mocno nasłonecznionym. Tak samo rośliny lubiące bardzo jasne miejsca nie przetrwają w cieniu pod drzewem. Kolejną sprawą, bardzo bagatelizowaną, jest to czy miejsce jest osłonięte przed wiatrem, czy nie. Wydawałoby się, że ogród to miejsce ogólnie przewiewne. Okazuje się jednak, że w każdym ogródku są miejsca zarówno osłonięte od wiatru jak i bardzo przewiewne. Tę kwestię też trzeba wziąć pod uwagę planując rozmieszczenie roślin

Prowadzenie przydomowego ogródka wiąże się z obowiązkami i dyscypliną. Poświęcenie wolnego czasu w weekendy na pielęgnację i sadzenie roślin może się jednak przerodzić we wspaniałe hobby. Praca we własnym ogrodzie potrafi być niezwykle odprężająca i satysfakcjonująca. Kiedy pojawiają się pierwsze owoce naszego poświęcenia, w postaci kwiatów, często zwiastujących owoce, ogrodnik cieszy się jak dziecko i jest dumny ze swojego kawałka ziemi.