Auto złom – demontaż pojazdów

Recykling pojazdów polega na demontażu pojazdów na części zamienne. Pod koniec okresu użytkowania pojazdy mają wartość jako źródło części zamiennych, co stworzyło przemysł demontażu pojazdów. Branża ta ma różne nazwy dla swoich rynków zbytu, w tym stocznia złomowiskowa, stocznia demontażu samochodów, auto złom, kasacja samochodów lub dostawca części zamiennych do samochodów. Recykling pojazdów zawsze miał miejsce do pewnego stopnia, ale w ostatnich latach producenci w większym stopniu zaangażowali się w ten proces.

Auto złom i recykling pojazdów

auto złom starachowiceTylko w samych Stanach Zjednoczonych co roku do końca eksploatacji trafia około 12-15 milionów pojazdów. Samochody te, mimo że nie nadają się do użytku, nadal mogą mieć swój cel, oddając metal i inne surowce wtórne, które są w nich zawarte. Pojazdy są rozdrabniane, a zawartość metalu jest odzyskiwana do recyklingu, podczas gdy w wielu obszarach reszta jest dalej sortowana maszynowo w celu recyklingu dodatkowych materiałów, takich jak szkło i tworzywa sztuczne. Pozostała część, znana jako pozostałości po strzępieniu pojazdów, trafia na wysypisko śmieci. Pozostałości po strzępieniu pojazdów, które nie są odzyskiwane do metalu, zawierają wiele innych materiałów nadających się do recyklingu, w tym 30% jako polimery, a 5-10% jako metale odpadowe. Nowoczesny recykling pojazdów, m.in. auto złom starachowice, stara się być jak najbardziej opłacalny w recyklingu tych pozostałości. Obecnie 75% materiałów może być poddanych recyklingowi. Jako produkt konsumencki o największym stopniu recyklingu, pojazdy wycofane z eksploatacji dostarczają przemysłowi stalowemu ponad 14 milionów ton stali. Proces recyklingu pojazdu jest niezwykle skomplikowany, ponieważ istnieje wiele części do recyklingu i wiele materiałów niebezpiecznych do usunięcia. Krótko mówiąc, proces ten rozpoczyna się od inwentaryzacji nadjeżdżających pojazdów pod kątem części. Usuwane są koła i opony, akumulator i katalizator. Płyny, takie jak płyn chłodzący silnik, olej, płyn przekładniowy, czynnik chłodniczy do klimatyzacji i benzyna, są odprowadzane i usuwane.

Niektóre wartościowe części, takie jak moduły elektroniczne, alternatory, rozruszniki, systemy informacyjno-rozrywkowe, nawet kompletne silniki lub skrzynie biegów – po usunięciu, jeśli nadal nadają się do użytku, mogą być z zyskiem sprzedane (albo w stanie używanym, albo do regeneracji przez producenta). Ten proces usuwania części o większej wartości z niskowartościowej karoserii pojazdu jest tradycyjnie wykonywany ręcznie.