Białe włączniki światła: powszechne i uniwersalne

 

W okablowaniu elektrycznym przełącznik światła jest elementem najczęściej używanym do sterowania oświetleniem elektrycznym, urządzeniami podłączonymi na stałe lub gniazdkami elektrycznymi. Lampy przenośne, takie jak lampy stołowe, mogą mieć włącznik światła zamontowany na gnieździe, podstawie lub w linii z przewodem.

Białe włączniki światła można spotkać wszędzie

biały włącznik światła - cenaRęcznie włączane / wyłączane przełączniki mogą być zastąpione przełącznikami ściemniającymi, które pozwalają kontrolować jasność lamp, a także włączać i wyłączać je, przełączniki sterowane czasem, przełączniki wyczuwania obecności oraz przełączniki i ściemniacze zdalnie sterowane. Włączniki światła znajdują się również w latarkach, pojazdach i innych urządzeniach. Przełączniki oświetlenia mogą znajdować się w urządzeniach przenośnych, poruszających się pojazdach i budynkach. Budynki mieszkalne i komercyjne mają zwykle biały włącznik światła – cena jego z reguły nie jest wysoka. Wysokość montażu, widoczność i inne czynniki konstrukcyjne różnią się w zależności od kraju. Skrzynki montażowe przełączników lub obudowy są często wpuszczane w gotową ścianę. Montaż obudów na powierzchni jest również dość powszechny, choć częściej występuje w komercyjnych obiektach przemysłowych i budynkach gospodarczych niż w budynkach mieszkalnych. Te lekkie skrzynki są zaprojektowane do umieszczenia i zamontowania przełączników, ochrony przewodów i powstrzymania ciepła lub ognia. Każdy rodzaj wykorzystuje jakąś formę plastikowej, ceramicznej lub metalowej osłony, aby zapobiec przypadkowemu kontaktowi z zaciskami pod napięciem przełącznika. Płyty ścienne są dostępne w różnych stylach i kolorach, aby pasowały do ​​stylu pokoju, dostępne również w odmianach odpornych na warunki atmosferyczne na zewnątrz. Te osłony są zwykle dość łatwe do zamontowania. Przełączniki mogą być pojedyncze lub wielokrotne, przeznaczone do użytku wewnątrz lub na zewnątrz. Opcjonalne dodatki mogą obejmować sterowanie ściemniaczem, ochronę środowiska, pogodę i ochronę bezpieczeństwa. W domowych i lekkich komercyjnych systemach oświetleniowych przełącznik światła steruje bezpośrednio obwodem zasilającym lampy.

W większych systemach oświetleniowych, na przykład w magazynach lub systemach oświetlenia zewnętrznego, wymagany prąd może być zbyt wysoki dla przełącznika ręcznego.W tych systemach przełączniki światła sterują stycznikami oświetlenia, przekaźnikiem, który umożliwia ręcznemu włącznikowi światła działanie przy niższym napięciu lub z mniejszym okablowaniem niż byłoby to wymagane w głównym obwodzie oświetleniowym.