Budowa ziemianki w sposób solidny

Do budowy ziemianki nie potrzebujesz specjalnych zezwoleń, dlatego możesz ją stworzyć samodzielnie bez większych przeszkód. Pamiętaj jednak o sprawach konstrukcyjnych, które wpływają na to, czy w ziemiance można bezpiecznie przebywać. Rozłożenie ciężaru dachu, a także belek podpierających go to rzecz niezwykle ważna. Użycie dobrych materiałów również, ponieważ w ten sposób gwarantujemy, że ziemianka będzie służyć przez wiele lat i nie zakopie się. 

O czym pamiętać budując solidną ziemiankę?

solidna piwnica ziemiankaBelki, które będą podpierać ziemiankę nie powinny być jedynym zabezpieczeniem stropu. Każda solidna piwnica ziemianka ma ściany wykonane ze zbrojonego betonu. Nie widać tego, ponieważ zakrywa się ten budulec różnymi elementami ozdobnymi. Poziome belki stropowe są wbetonowane w ścianę, a co za tym idzie wytrzymałość jest duża. Pionowe belki, o których wspominałem powyżej służą tylko jako zabezpieczenie środka dachu. Ciężar jest przenoszony na nie tylko wtedy, kiedy ktoś stoi na dachu ziemianki. Myślę, że i tak należy zabezpieczyć dach ziemianki przed naciskiem. Aby to zrobić w estetyczny sposób można na górze zasadzić kwiaty. Nikt na ziemiankę nie wejdzie, aby nie uszkodzić roślin. Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być wysokie regały. Jeśli taka szafa będzie stykała się jednocześnie z podłogą oraz sufitem, zadziała jak kolejna belka, jednak o lepiej rozłożonym nacisku. Ściany w Twojej ziemiance powinny być zaizolowane. Dobra do tego jest papa, ponieważ zupełnie nie przepuszcza wody i jest trwałym materiałem. Papę można czymś nakryć. Jeśli dobrze zaizolujesz każdą ze ścian, nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić drewnianą podłogę. System wentylacyjny w ziemiankach ogrodowych jest czymś, na co decydują się tylko nieliczni. Jeśli zamierzasz go zrobić, nie musisz wydawać pieniędzy na specjalne wentylacje. Odpowiednio zgięta rura wystarczy, o ile w środku zamontujesz kilka siatek o różnej gęstości. Powinna być zgięta za zewnątrz, aby do ziemianki nie wpadał śnieg oraz deszcz. Kiedy będzie za zimno po prostu zatkasz otwór wentylacyjny.

Te piwnice często wykorzystuje się do przechowywania warzyw, takich jak ziemniaki oraz przetworów. Izolacja od wilgoci oraz zimna jest kluczowa. Robiąc dobrą ziemiankę masz miejsce całkowicie odporne na złe warunki pogodowe. Doda ona uroku Twojemu ogrodowi. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu stropu, który jest najważniejszy w budowie ziemianek. Musi być wytrzymały, nawet jeśli znajdzie się na nim samochód osobowy. Taka ziemianka może służyć przez całe dziesięciolecia.