Buty dla dzieci minimalizujące ryzyko wad postawy

Każde dziecko powinno nosić obuwie, które nie przyczynia się do powstawania wad postawy. Ostatnie badania dowiodły, że buty mają ogromny wpływ na to, jak będzie rosła stopa dziecka i jak będzie ona wyglądać w dorosłości. Nie da się ukryć, że od butów zależy też wygoda poruszania się. Dlatego dzieci, które zaczynają naukę chodzenia, powinny nosić odpowiednie do tego buty, które będą zapobiegać powstawaniu przeróżnych wad stóp, a w konsekwencji tego wad postawy.

Szpotawość i koślawość a buty profilaktyczne

buty dziecięceButy te działają nie tylko profilaktycznie i można je stosować o dzieci zdrowych, ale także nadają się do połączenia ze specjalistycznymi wkładkami ortopedycznymi. Buty z takimi wkładkami stanowią po prostu obuwie korekcyjne, dzięki któremu możliwe jest korygowanie przeróżnych wad. Podeszwa obuwia marki Mrugała jest antypoślizgowa, dzięki czemu dziecko może poruszać się bezpiecznie po różnych nawierzchniach. W ofercie jest całe mnóstwo modeli takiego obuwia, więc możliwe jest dopasowanie butów do każdego dziecka. Jak już wspomniano, w butach można zastosować wkładki korekcyjne, a kołnierz butów został stworzony z lekkiej pianki. Buty posiadają odpowiednią wysokość i mają usztywniona piętę. W takich butach chodzi się naprawdę wygodnie. Bez wątpienia buty dziecięce profilaktyczne będą zabezpieczać przed przeróżnymi wadami postawy. Wiadomo, że stópki dziecięce rosną niezwykle szybko. Różnica długości stóp między 1 a 2 rokiem życia jest bardzo duża, bo wynosić może nawet 20 mm! W dalszych latach tempo wzrastania stopy nie jest tak szybkie, ale oczywiście stopa powoli rośnie – zazwyczaj długość stopy dziecka zwiększa się o 10 mm w każdym roku. Nie da się ukryć, że stopy dziecięce są niezwykle delikatne. Co za tym idzie – są też bardzo podatne na niekorzystne czynniki. Wystarczy wspomnieć tutaj o nadmiernym nacisku, który może być spowodowany nieodpowiednio dobranymi butami. Taki niewłaściwy nacisk może doprowadzić nawet do deformacji stóp! Dlatego to pierwsze lata życia są zdecydowanie najważniejsze dla rozwoju stóp dziecka i każdy rodzic powinien o tym pamiętać.

Odpowiedni dobór obuwia dziecięcego pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia deformacji, wad postawy i problemów związanych ze stopami, które pojawiają się w późniejszym wieku. W rozwoju nóg dziecka wyróżnia się wiele etapów. Etapy te są zmianami fizjologicznymi, które z wiekiem ustępują. Wystarczy wspomnieć tutaj o ustawieniu szpotawym kolan niemowląt czy koślawym ustawieniu stępu. Buty profilaktyczne na pewno zminimalizują ryzyko utrzymywania się fizjologicznej szpotawości czy koślawości.