Czy beciki dla niemowląt są przydatne?

Wielu młodych rodziców zastanawia się, czy na liście wyprawkowej umieścić becik. Dawniej był wręcz obowiązkowym zakupem, bo to w nim noworodek opuszczał szpital niesiony na rękach rodziców, dzisiaj jednak nie każdy decyduje się go kupić. Dlaczego mimo wszystko warto go mieć pod ręką? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Do czego przydaje się becik dla niemowląt?

dwustronne beciki dla niemowlątTrzymane w rękach dziecko jeszcze do niedawna wygodniej było ułożyć w beciku. Wraz z popularnością szkół rodzenia jednak wielu rodziców nie ma już żadnych obaw i doskonale radzi sobie nosząc dziecko na rękach. Wiedzą, jak trzymać noworodka, by nie zrobić mu krzywdy oraz w jaki sposób ułożyć jego ciałko w swoich dłoniach. Mimo wszystko jednak bywa, że decydują się na zakup specjalnego rożka. W niczym jednak nie przypominają one tych znanych sprzed lat. Dziś pięknie się prezentują, są kolorowe, wykonane z delikatnych materiałów, a przy tym bardzo dobre jakościowo. Szczególną popularnością cieszą się dwustronne beciki dla niemowląt uszyte z połączenia materiału minky i bawełny. Można wśród nich znaleźć modele usztywniane lub miękkie, wiązane szeroką szarfą lub zapinane na rzep. Bywają wypełnione m.in. matą kokosową, która jest na tyle elastyczna, że becik może pełnić też funkcję otulacza. Są niemowlęta, które lubią być ściśle otulone kocykiem lub pieluszką, gdyż to zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Kojarzy się bowiem z czasem spędzonym w łonie matki, gdzie – zwłaszcza pod koniec ciąży – miejsca jest niewiele. Dwustronny becik daje się ponadto wykorzystać nie tylko do tulenia w nim dziecka, ale też zapewnienia mu ciepła podczas snu. Z czasem, gdy niemowlę przestanie się w nim mieścić, może pełnić funkcję kocyka lub maty do leżenia na podłodze, zwłaszcza jeśli becik posiadał usztywnienie w specjalnej kieszonce, z której łatwo jest je wyjąć. Jeśli nasz maluszek jest alergikiem, becik powinien być wykonany z antyalergicznych materiałów i wypełniony antyalergiczną włókniną silikonową. Produkty z takim wypełnieniem (o ile materiał jest pikowany) mogą być wielokrotnie prane w pralce w niskich temperaturach i nie tracą przy tym swojego kształtu i delikatności.

Pierwsze dni po narodzinach dziecka bywają trudne. Kobieta ze względu na ból poporodowy lub ranę po cesarskim cieciu może mieć problem z przyjęciem wygodnej pozycji w trakcie karmienia piersią czy usypiania dziecka. W takiej sytuacji beciki dla niemowląt okazują się być bardzo przydatne. Są również pomocne wówczas, gdy noworodka chce w swoich ramionach potrzymać starsza siostra lub brat, a których ruchy mogą być jeszcze niepewne.