Czy warto inwestować w działki?

Inwestycje w ziemię są jedną z najstarszych i jednocześnie bardziej bezpiecznych form inwestowania pieniędzy. Grunty stanowią dobro ograniczone, co sprawia, iż podaż pozostaje na zbliżonym poziomie, natomiast popyt stale się zwiększa. Decyzja dotycząca inwestowania w ziemię jest zawsze uwarunkowana pewnymi motywami, jak na przykład chęć zabezpieczenia finansowego, poprawa komfortu życia czy możliwość pozostawienia czegoś dzieciom. W każdym z przypadków warto dowiedzieć się nieco więcej na temat inwestowania.

Najważniejsze zalety inwestowania w działki

działki konstancinDla wielu osób inwestowanie w grunty jest tak samo oczywiste, jak inwestowanie w nieruchomości. W czasie kryzysów ciężko jest znaleźć bezpieczne sposoby na ulokowanie kapitału. Z tego powodu inwestycje w grunty są coraz popularniejsze i wiele osób uważa, że jest to jeden z najlepszych możliwych sposobów zabezpieczenia się na emeryturze. Wiele dostępnych produktów inwestycyjnych jest narażonych na wahania rynkowe, natomiast inwestycja w ziemię jest odporna. Jeżeli chcemy zacząć inwestować w działki konstancin jest odpowiednim miejscem. Należy również pamiętać o ewentualnych korzyściach, jakie wynikają z ewentualnej sprzedaży ziemi. Jeżeli będzie miało to miejsce po co najmniej 5 latach od nabycia, to transakcja będzie zwolniona z opłaty 19% podatku dochodowego (określanego mianem podatku Belki). Oprócz tego sprzedaż gruntów rolnych jest zwolniona z podatku VAT. Posiadanie ziemi daje jednocześnie nieograniczone możliwości, ponieważ ziemia może być wykorzystywana pod różnego rodzaju inwestycje, jak na przykład budowa domu, domków na wynajem, pensjonatu, lokalu usługowego, jak i dzierżawa. Z tego powodu tak istotny jest wybór optymalnej lokalizacji gruntu, która zapewni powodzenie inwestycji. Uznaje się, że inwestycja w grunt jest jedną z bezpieczniejszych form lokowania pieniędzy. Zwłaszcza, że działki nie wymagają stałej obserwacji, dzięki czemu nie są tak absorbujące jak na przykład gra na giełdzie albo inwestowanie w kryptowaluty.

Zanim podejmiemy decyzję odnośnie inwestowania w grunty, warto zapoznać się z możliwymi rodzajami inwestycji. Szczegółowa znajomość rynku, a także perspektywiczne podejście do tej tematyki sprawią, że znacznie łatwiej dobierzemy odpowiednie działki. Warto pamiętać, że decydując się na inwestycję w grunty rolne nie mamy pewności, iż uda się przekształcić je w działki budowlane. Z tego powodu powinna być to przemyślana decyzja, abyśmy z czasem nie żałowali. Czasem prostszym rozwiązaniem jest zakup gruntów budowlanych.