Czym jest wycinanie wodą?

Waterjet to ogólna nazwa dla technologii cięcia i obróbki materiałów za pomocą strumienia wody, znajdującego się pod bardzo dużym ciśnieniem. Jest inaczej nazywana obróbką strumieniowo – ścierną lub hydro – ścierną i na szeroką skalę upowszechniła się w latach 80. Współcześnie, metoda cięcia strumieniem wody, wykorzystywana jest w wielu branżach ze względu na swoje liczne zalety. Umożliwia obróbkę niemal wszystkich materiałów bez ingerencji w ich strukturę wierzchnią.

Zalety cięcia materiałów za pomocą wody

wycinanie wodą - warszawaTechnologia waterjet pozwala na cięcie bardzo twardych materiałów, których grubość dochodzi do 20 cm. Maszyny do cięcia wodą są precyzyjne, bezpieczne, łatwe w obsłudze i przyjazne środowisku. Wykonane krawędzie są równe i gładkie. Wycinanie wodą – Warszawa to sposób, który umożliwia produkcję przedmiotów o dużych formatach, jak i drobnych elementów. Materiał nie ulega odkształceniu, nie nagrzewa się, a krawędzie są pozbawione wyszczerbień. Maszyna CNC pracuje cicho i nie wydziela toksycznych oparów. Strumień wody przechodzi przez dyszę i zasysa ścierniwo do komory miksującej. Następnie, oba komponenty dostają się do dyszy hydor – ściernej i ulegają uformowaniu. Woda przyśpiesza ziarna ścierniwa do prędkości nawet 300 m/s. Możliwe jest cięcie w linii prostej, torze krzywoliniowym i 3D. Cięcie wodą umożliwia obróbkę takich materiałów jak: stal, żeliwo, metale kolorowe, tworzywa sztuczne, ceramika i szkło. Wszechstronność i ekonomiczność tej metody sprawiły, że jest szeroko wykorzystywana w przemyśle. Znalazła zastosowanie w branży motoryzacyjnej, maszynowej, elektronicznej, lotniczej oraz budownictwie. Cięcie wodą z powodzeniem jest wykorzystywane do rzeźbienia w takich materiałach jak marmur i metal do wykonania elementów dekoracyjnych. Technologia używana jest w przetwórstwie mięsa wysoko mrożonego, do cięcia posadzek kamiennych i kafli podłogowych, do skrawania powierzchni szklanych i ceramicznych. Waterjet doskonale sprawdza się przy produkcji nadwozi samochodowych, elementów karoserii, kadłubów statków, komponentów maszyn, a także kadłubów samolotowych.

Technologia cięcia wodą jest najbardziej uniwersalną metodą cięcia materiałów. Jej szerokie zastosowanie, sprawiło że jest cały czas ulepszana. Waterjet nie wykorzystuje oddziaływania termicznego, co całkowicie redukuje ryzyko mechanicznego uszkodzenia obrabianego materiału. Umożliwia ona wykonanie dowolnych elementów i nie wymaga obróbki wykańczającej. Cięcie wodą, w przemyśle, jest procesem zautomatyzowanym, w którym wykorzystuje się odpowiednie systemy sterujące.