Czym okrywać stogi?

 

Wahania pogodowe w Polsce nie służą rolnikom i ich uprawom. Jeżeli składujemy na swoim gospodarstwie stogi słomy, je również powinniśmy zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Deszcze i wilgoć mogą wywołać pleśń, a intensywne słońce – osłabić źdźbła. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie osobnej wiaty –  czasami jednak na takie decyzje po prostu nas nie stać. Włókniny są rozwiązaniem znacznie przyjaźniejszym dla naszych portfeli – należy je jednak odpowiednio wybrać. 

Włóknina do okrywania stogów – co wybrać?

polecana włóknina do okrywania stogówRolnicy często próbują przykryć stogi rożnymi plandekami. Ich minusem jest jednak lekkość – wystarczy mocniejszy powiew wiatru, a plandeki już nie ma. Inni sięgają po folie pryzmowe, które cięższe. Zadaniem folii pryzmowej jest jednak przechowywanie wilgoci i ciepła w sianie, więc stogi mogą zacząć pleśnieć i gnić w przypadku deszczowej pogody. Polecana włóknina do okrywania stogów powinna być przewiewna, ale nie lekka. Rolnicy decydują się więc często na zakup flizu. Jest on wystarczająco obciążony, by nie unosić się na wietrze nawet podczas burzowych dni. Ciężar flizu gwarantuje także ochronę przed gryzoniami i innymi szkodnikami. Dostanie się pod włókninę może być dla nich zbyt dużym wyzwaniem, co zniechęci je do podjadania naszej słomy. Fliz jest jednak na tyle lekki, by nie zgniatać swoim ciężarem stogów i nie deformować ich. Zaletą flizu jest także możliwość jego przytwierdzenia. Na rynku znajdziemy odpowiednie kołki, dzięki którym możemy mieć pewność, że włóknina pozostanie nienaruszona na swoim miejscu. Fliz możemy kupić w różnych rozmiarach – w zależności od tego, ile stogów przechowujemy, możemy wybrać mniejszy lub większy. Jeżeli nie możemy znaleźć tego idealnego, pamiętajmy, że lepiej jest wybrać ten za duży niż za mały. Za mały fliz nie będzie przykrywał dolnych beli u podstawy stert. Jeżeli rozpoczną się w nich procesy gnilne lub produkcja pleśni, będzie ona przenosić się na inne bele – zupełnie tak, jakby flizu nie było! Warto więc zdecydować się na fliz, który jest za duży – starczy on nam na lata i jeżeli zdecydujemy się na większe sterty siana, możemy śmiało go wykorzystać.

Fliz to najczęściej polecana włóknina do okrywania stogów – możliwość jej pełnej personalizacji oraz wytrzymałość sprawia, że zakup to inwestycja na długie lata. Jeżeli nie mamy możliwości przechowywania stogów w odpowiednim budynku, warto zdecydować się na kupno flizu. Bezpieczeństwo i idealny stan stogów to przede wszystkim pewność, że nasza ciężka praca nie poszła na marne.