Dekoracyjny sufit napinany

 

Różnorodność dostępnych materiałów wykończeniowych w branży budowlanej z jednej strony przyprawia o ból głowy przy podjęciu odpowiedniego wyboru, a z drugiej strony daje ogromne możliwości wykonania wspaniałych aranżacji. Ogromne możliwości w tworzeniu bardzo ciekawych rozwiązań dały tworzywa sztuczne, z których wyrabia się między innymi bardzo dekoracyjne i łatwe w montażu sufity napinane. Jest to technologia oparta na specjalnych powłokach naciąganych na stelażach.

Rola oświetlenia w sufitach napinanych

sufity podświetlaneTworzywa sztuczne dzięki stosunkowo niskiej cenie, łatwości pozyskania oraz możliwości plastycznych stały się bardzo wdzięcznym surowcem do produkcji materiałów budowlanych. Bardzo istotną ich cechą oprócz wspomnianych zalet jest wybitna odporność na czynniki zewnętrzne co czyni z wyroby z tworzyw sztucznych trwałe elementy mogące służyć przez długie lata. W przypadku sufitów napinanych do ich produkcji stosuje się membrany wykonane z PCV, tkanin poliestrowych oraz tkanin satynowych. Zapewniają one sufitom bardzo długą żywotność obliczaną nawet na kilkadziesiąt lat. Poza tym są to materiały wodoodporne i ogniotrwałe. Nie są również podatne na rozdarcia czy przebicia mimo cienkiej powłoki. Oprócz montażu na sufitach materiały te stosuje się do wykonywania pokryć ściennych. Powłoki sufitowe posiadają również cechy bariery akustycznej i termicznej. W wyniku prowadzonych prac powstają coraz doskonalsze powłoki do produkcji sufitów napinanych dające ogromne możliwości aranżacyjne. Stosując tą technologię możemy w szybki sposób odmienić wygląd każdego wnętrza bez względu na przeznaczenie. W przeciwieństwie do tradycyjnych technologii montaż sufitu napinanego odbywa się w ciągu kilku godzin bez wytwarzania pyłów i zabrudzeń co nie wyklucza pomieszczenia z użytkowania. Wśród wielu dostępnych modeli sufitów na szczególną uwagę zasługują te wytwarzane z udziałem specjalistycznego oświetlenia. Są to specjalne systemy lamp ledowych oraz światłowodów, które przy umiejętnym połączeniu z powłokami dają niepowtarzalny i bardzo dekoracyjny efekt wizualny. Nowoczesne sufity podświetlane to obecnie jedne z najchętniej wybieranych przez klientów modeli.

Podstawowe modele, w których oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę to sufity wyspowe, gwiaździste niebo oraz rozbudowane sufity wielopowłokowe. Producenci sufitów napinanych oferują szeroką gamę produktów z różnym umiejscowieniem punktów świetlnych. Mogą się one znajdować w płaszczyźnie powłoki sufitowej lub przed i za nią. Powłoka sufitowa jest jednocześnie świetnym materiałem maskującym dla niezbędnego okablowania całego systemu.