Dobre dopasowanie siodła do skoków

Kiedy już się podejmie tą ważną decyzję, że chce się wiązać swoje życie ze sportem jeździeckim i końmi to trzeba pamiętać o wielu sprawach. Po pierwsze, nasze zwierzę jest żywią istotą, powinniśmy traktować ją jak partnera sportowego, a nie jak przedmiot. Musimy doglądać go i traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Bardzo ważne jest jego samopoczucie oraz utrzymanie w pełni zdrowia, co nie jest takie łatwe, gdyż koń nie powie nam, co go boli. Dlatego wybór sprzętu jeździeckiego, a szczególnie siodła skokowego musi być dobrze przemyślany i skonsultowany ze specjalistami.

Wybór siodła skokowego to spore wyzwanie

siodło skokoweKażda część „ubrania” końskiego powinna być odpowiednio dopasowana do zwierzęcia. Jednak siodło skokowe, jak każde inne wymaga specjalistycznego spojrzenia. Kilka lat temu w Polsce przejęto bardzo ciekawy trend pochodzący z zachodu świata, zakłada on, iż każde siodło powinno pasować nie tylko do jeźdźca, jego upodobań dosiadowych oraz wizualnych, ale jeszcze bardziej do konia, rozmiaru jego kłębu, długości grzbietu czy szerokości klatki piersiowej. Od niedawna w naszym kraju pojawili się tzw. saddle- fitterzy, którzy zajmują się dopasowywaniem siodeł do konkretnej pary jeździec- koń. Są oni w stanie dobrać odpowiedni model, później zmieniając jego parametry, dostosowując je tak, aby leżało idealnie na kręgosłupie zwierzęcia i nie powodowało niepotrzebnego dyskomfortu, ani bólu czy uszkodzeń w organizmie konia. Są oni w stanie zmienić każdy kawałek siodła, zwiększając lub zmniejszając rozstaw łęku czy wypełnienie poduszek utrzymujących siodło w odpowiedniej pozycji na grzbiecie. Jednak trzeba pamiętać, że ciało konia zmienia się podczas treningu, tak jak zmienia się budowa sportowca w trakcie przybierania masy mięśniowej, dlatego też niezbędne jest okresowe sprawdzanie dopasowania siodła i jego dostosowywanie do nowej sylwetki zwierzęcia, a także jeźdźca. Warto obserwować zmiany w zachowaniu konia, które mogą wskazywać na ucisk powodowany przez jedną z części jego uprzęży.

Dlatego, gdy chcemy zostać profesjonalnymi jeźdźcami, jeździć na zawody wysokich klas i osiągać na nich sukcesy musimy zadbać o swoje zwierzę, ponieważ jest on naszym partnerem, którego utrzymanie w dobrym zdrowiu powinno być naszym priorytetem. Dobre dopasowanie siodła skokowego jest również częścią naszej wygranej. Warto więc wydać na nie więcej pieniędzy i zadbać o radę specjalisty, aby później nie musieć inwestować w leczenie naszego konia oraz późniejszą fizjoterapię, która może powodować stratę całego sezonu startowego, a nawet kilku następnych.