Dron dla zawodowego fotografa

Oprócz fotografii, drony stały się moją drugą wielką pasją. Lubiłem sterować moim dronem tak bardzo, jak nieraz godzinami szukać odpowiedniego miejsca na zrobienie zdjęcia, a także odpowiednich rzeczy do fotografowania. W żadnej z obu pasji nie miałem jakiegoś szczególnie ulubionego elementu, próbując wszystkiego po trochę. Kolega, z którym często wybierałem się na polowanie na zdjęcia, w końcu zażartował, że skoro dronem da się filmować, to równie dobrze można robić nim zdjęcia. Mimo iż był to luźny żart, zacząłem poważnie się zastanawiać nad takim użyciem drona.

Profesjonalne fotografie dronem

filtry do dji mavicMój mavic, którego używałem od dłuższego czasu, był wyposażony w całkiem dobrej jakości kamerę, która mogła z powodzeniem być użyta jako aparat fotograficzny, aczkolwiek prezentowało to zupełnie inne wyzwania niż fotografowanie profesjonalnym aparatem. Przede wszystkim, musiałem zarówno sterować dronem, jak i szukać najlepszego ujęcia, co w powietrzu nie było łatwe, aczkolwiek po nabraniu pewnej wprawy nie sprawiało problemu. Nie było możliwości robienia zdjęć o tak wysokiej jakości jak tradycyjnym aparatem, ale niewiele traciły w stosunku do niego, i byłem z nich całkiem zadowolony, szczególnie że było to nowe wyzwanie. W końcu zacząłem przeglądać strony z profesjonalnym asortymentem do dronów, w poszukiwaniu akcesoriów nie tyle polepszających osiągi, gdyż nie używałem drona do wyczynów, więc osiągi nie były mi potrzebne, co usprawniających działanie kamery. Zaskoczyła mnie ich duża ilość, gdyż szczerze nie spodziewałem się, by użytkownicy przykładali dużą wagę do wysokiej jakości obrazu. Na stronach profesjonalnych producentów znalazłem wysokiej jakości filtry do dji mavic, które w działaniu były bardzo podobne do tych, jakich używałem w normalnym aparacie, więc nie miałem problemu z ich dobraniem, aczkolwiek skusiłem się także na kilka rodzajów filtrów które bywały nieporęczne w użyciu z ziemi, za to z powietrza mogły dać oszałamiające efekty.

Również usprawnienia stabilności lotu były szczególnie przydatne, gdyż mogłem wtedy robić dokładne zdjęcia bez obawy o rozmazanie obrazu. Szczególnie przypadło mi do gustu robienie zdjęć panoramicznych z dużej wysokości, których nie mógłbym wykonać tradycyjnymi metodami. Po pewnym czasie udało mi się połączyć obie pasje, często robiąc zdjęcia zarówno zwykłym aparatem jak i dronem, często eksperymentując z przenoszeniem technik fotografii zwykłym aparatem, na robienie zdjęć dronem, z różnymi, często bardzo zaskakującymi efektami.