Efektywność grzejników sufitowych

Ogrzewanie mieszkania promieniami podczerwieni zyskuje coraz więcej zwolenników i rynek sprzedaży paneli na podczerwień nabiera rozpędu. W ofercie można znaleźć całkiem pokaźny asortyment pozwalający nam dobrać panele o odpowiedniej mocy i w pożądanym wzornictwie do całego mieszkania lub kilku tylko pomieszczeń. Jaka jest jednak różnica pomiędzy bardziej tradycyjnymi technikami ogrzewania zadomowionymi na naszym rodzimym rynku?

Grzejniki na podczerwień w praktyce

sufitowe grzejniki elektryczne na podczerwieńPanele wykorzystujące promienie podczerwone do ogrzania danej powierzchni są zasilane energią elektryczną i transmitują ciepło w dość odmienny sposób od tradycyjnego – wprawiania powietrza w ruch i mieszania jego ogrzanych i nieogrzanych warstw. Panele emitujące ciepło za pomocą promieni podczerwonych rozprowadzają je bardziej równomiernie niż ogrzewanie konwektorowe, oferując bardziej przyjemne wrażenie ciepła. Brak wprawianego w ruch powietrza sprawia również, że odrobiny kurzu nie są poruszane i nie migrują w powietrzu, co wpływa na mniejsze zanieczyszczenie dróg oddechowych; ogrzewanie podczerwienią nie wysusza także powietrza i jest przyjazne dla alergików. Dla przykładu, efektywne sufitowe grzejniki elektryczne na podczerwień potrafią ogrzać powierzchnię szybciej i taniej niż tradycyjne metody konwektorowe, rozprowadzając ciepło równomiernie, poza tym są o wiele łatwiejsze w montażu i nie wymagają instalacji rozprowadzającej ciepło. Panele na podczerwień nie emitują żadnych dźwięków, gdyż nie mają wbudowanych wentylatorów, mają również 98 – procentową skuteczność w przetwarzaniu energii elektrycznej na ciepło. Jak widać ogrzewanie panelami na podczerwień ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem i ma dużo mniejszą emisję dwutlenku do atmosfery, niż spalanie w kotłach grzewczych węgla, drewna czy jego pochodnych. Umieszczanie źródeł ciepła na suficie nie jest praktykowane w żadnej dotychczasowej technologii grzewczej obecnej na naszym rynku, najwyraźniej jednak w przypadku podczerwieni ma sens i sprawdza się z praktycznego punktu widzenia. Może warto sprawdzić na początek w jednym dużym pomieszczeniu, czy dwa sufitowe grzejniki elektryczne na podczerwień są bardziej ekonomiczne w użytkowaniu niż dotychczasowe źródło grzania.

Inną sprawą jest porównanie, czy rzeczywiście źródło ciepła emitowane za pomocą promieni podczerwonych jest o tyle przyjemniejsze od konwektorowego, a jeżeli mamy problemy alergiczne, zwłaszcza na kurz, czy sufitowe grzejniki elektryczne na podczerwień nie będą ulgą w ciągłym kichaniu i wysypkach, a ewentualnie większy koszt użytkowania nie będzie wart poniesienia w imię zdrowia? Z pewnością warto zwrócić baczniejszą uwagę na ogrzewanie podczerwienią, bo być może to ono wkrótce zdominuje rynek grzewczy.