Efektywność hydroizolacji fundamentów

Pogoda jest wartością bardzo zmienną, dlatego zdarzają się obfite deszcze, ale występują one na zmianę z okresami suszy, kiedy są wysokie temperatury i występuje brak opadów atmosferycznych, oraz stan taki trwa długo. Obfite opady oraz również te gwałtowne zmiany są szczególnie niebezpieczne dla naszych domów. Warto stosować wytrzymałą hydroizolację, aby chronić nasze domy, a zwłaszcza fundamenty przed negatywnymi skutkami obfitych deszczów oraz gwałtownych zmian pogodowych.

Zalety efektywnej hydroizolacji fundamentów

efektywna hydroizolacja fundamentówFundamenty są najbardziej narażone na przemoknięcie, ponieważ znajdują się poniżej poziomu gleby, w której to zbierają się wody gruntowe. Przemoczone mury mogą nieść za sobą konsekwencje w postaci rdzy ściennej, odklejania się płytek ściennych, czy nawet odpadaniem fragmentów ściany. Przemoczone mury to jednak nie tylko zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, ale także dla samej konstrukcji naszych murów. Wilgoć może grozić ubytkami w strukturze ściany. W przypadku fundamentów zagrożenie jest szczególnie wysokie, ponieważ podpierają one cały budynek. Osłabienie więc ich struktury może grozić nawet zawaleniem budynku. Gwałtowne zmiany temperatur dodatkowo osłabiają wszelkiego rodzaju konstrukcje. Warto stosować hydroizolację murów, szczególnie zaś fundamentów. Nie wszystkie jednak hydroizolacje przetrzymują zmiany temperatur. Efektywna hydroizolacja fundamentów to nie tylko materiał izolacyjny nieprzepuszczający cząsteczek wody oraz odpychający je, ale także hydroizolacja taka powinna być odporna na wahania temperatury. Warto więc zainwestować w dobrej jakości hydroizolację, aby dbać nie tylko o to żeby nie powstawała pleśń na ścianie, ale także aby dom nie ulegał stopniowemu osuwaniu się konstrukcji. Często izolację stosuje się kiedy wilgoć już wystąpi, nawet wykorzystuje się ją wewnątrz, aby przynajmniej w domu nie była odczuwalna wilgoć. Jednak ta wilgoć i tak już wtedy w ścianie jest. Hydroizolacja fundamentów to zabezpieczenie się przed wilgocią na samym początku budowy, zanim jeszcze ściany staną się podatne na wilgoć. Taka praktyka jest bardzo przemyślana i skuteczna.

Wysoki poziom wilgoci jest niebezpieczny dla ścian naszych domów, a szczególnie dla fundamentów. Przemoknięte  fundamenty nawet zawaleniem domu. Ważne jest więc stosowanie efektywnej hydroizolacji. Zakładanie izolacji przeciw wilgoci w obrębie fundamentów w trakcie budowy jest istotnym krokiem, który pozwala na niemal całkowite uwolnienie podstawy domu od działania wilgoci, ponieważ jest to działanie u podstaw, a nie tylko doraźne.