Ekologiczne filamenty do drukarki

W branży administracyjnej każdego dnia drukujemy bardzo wiele kartek z różnego rodzaju informacjami. Jest to na porządku dziennym i sama drukarka pracuje każdego dnia kilkanaście godzin. Gdybyśmy zastanowili się ile zużywamy tuszu i jak on wpływa na przykład na nasze środowisko wnioski mogłyby być równe. Zatem wielu ludzi od kilkunastu lat próbuje tworzyć coś co pomoże nam w bardziej zrównoważony sposób zużywać materiał jakim jest tradycyjny tusz do drukarek.

Biodegradowalne filamenty materiałem do drukarek

drukarka 3d - filament biodegradowalnyZ pomocą przyszła nam amerykańska firma która stworzyła filament  biodegradowalny. Jest to termoplastyczne tworzywo sztuczne używane właśnie do druku w formie 3D. Współcześnie jest neutralny z punktu widzenia wpływania na środowisko. Wcześniej był produkowany niestety z produktów jedynie nie biodegradowalnych. Zapoznano się z badaniami naukowców z których wynikało iż każdy materiał wydrukowany w tej formie powinien zostać poddany recyklingowi, a przez niekorzystny materiał wcześniej nie było to możliwe. Dzisiaj drukarka 3d – filament biodegradowalny wykorzystuje bardzo chętnie materiały roślinne,które są z całkowicie biodegradowalnych materiałów. Ma to niezwykle pozytywny wpływ na środowisko, gdyż przede wszystkim nie szkodzi. Innowacyjność tych wszystkich dostępnych na współczesnym rynku biotworzyw jest niezwykle zwiększa ich atrakcyjność i coraz więcej klientów decyduje się na ten zakup. Systematycznie wzrasta świadomość konsumencka i ludzie nie kupują już niepotrzebnych plastików. Jeśli jest to możliwe zastępują je chętnie wyrobami biodegradowalnymi, które mogą zostać poddane całkowitemu recyklingowi. W tym celu wykorzystuje się na przykład odpady z wszelkiego rodzaju plantacji w tym z plantacji pomidorów. Jest to innowacyjna forma produkcji filamentu do drukarek 3 D. Z jednej strony generuje to większe koszty, gdyż potrzebne są dodatkowe sprzęty i urządzenia, które pozwolą na wyprodukowanie tego typu produktu. Między innymi indywidualny zestaw do granulacji oraz do produkcji filamentu.

Z drugiej jednak strony szybko odpowiadają producenci, którzy dostosowują się do nowych realiów na rynku ekologicznym i wychodzą z inicjatywą produkcji specjalnych linii produkcyjnych produkujących filament, który charakteryzujący się wysoką dokładnością wymiarową, która z kolei umożliwia łatwe wytwarzanie biotworzyw na roślinny filament przyjazny dla środowiska. Na rynku powstaje coraz więcej firm i producentów, którzy przyłączają się do tego aby wspólnie tworzyć jak najlepiej jakości filamenty biodegradowalne wykorzystywane do drukarek 3D.