Elastyczny klinkier jako imitacja cegły

Mury wykonane z klinkieru sprawiają wrażenie solidnych i eleganckich, nic więc dziwnego, że każdy posiadacz domu chciałby w taki właśnie sposób go wykończyć. Cegły jednak są stosunkowo drogim materiałem oraz wymagają specjalnej konstrukcji ścian co może zniechęcić do ich kupna. Wówczas bardzo praktycznym rozwiązaniem jest użycie elastycznych płytek, które w doskonały sposób imitują klinkier. Na ścianach domu prezentują się doskonale, a ich podobieństwo do naturalnego materiału sprawia, że dopiero po dotknięciu przekonujemy się, że są imitacją.

Klinkier w formie elastycznej

klinkier elastycznyPłytki takie zazwyczaj wytwarza się ręcznie z mieszanki kolorowych piasków kwarcowych, które są zlepione żywicą polimerową. Można nimi wykańczać praktycznie każde powierzchnie zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz. Są lekkie i elastyczne, a montuje się je na specjalny klej, który dostarcza producent. Podłoże musi być suche, czyste i nośne. Dzięki swojej niewielkiej wadze płytki te nie będą stanowiły dużego obciążenia przez co śmiało można je zamontować na starym tynku bez obawy, że odpadną razem z nim. Klinkier elastyczny wykazuje dużą odporność na wysoką temperaturę, wytrzymują temperaturę nawet sięgającą do 100 stopni Celsiusza, przez co są dobrym materiałem do wykończenia ścian kominów. Jest on również bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo łatwo utrzymać w czystości elewację wykonaną z takiego materiału, wystarczy woda z dodatkiem delikatnego detergentu. Są bardzo odporne na wilgoć i mróz, a także nie blakną pod wpływem promieni słonecznych. Płytki można zastosować na elewację budynku, ale również na systemy dociepleń, styropian lub wełnę. Klinkier ten jest elastyczny przez co można go dopasować także do zaokrąglonych powierzchni. Takimi płytkami można oklejać cokoły zewnętrznych ścian, a nawet wykańczać betonowe lub murowane elementy ogrodzenia. Nie wymaga on fugowania oraz specjalnej impregnacji. Z powodzeniem zastępują również tynk cienkowarstwowy.

Ten materiał na prawdę ciekawie prezentuje się na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. Niezwykle dokładnie przypomina on naturalny materiał i dzięki swoim właściwością zabezpiecza ściany przed zniszczeniem. Łatwo utrzymać go w czystości, można szorować go szczotką bez obaw, że uszkodzimy strukturę płytki. Nie ma obaw, że po latach wyblakną, ponieważ są odporne na silne działanie promieni słonecznych. Ich lekkość sprawia, że są doskonałym materiałem do wykończenia ścian równych, suchych oraz nośnych i nie będą ich za bardzo obciążać.