Gdzie przechowywać broń?

Uzyskanie pozwolenia na broń palną w Polsce nie jest łatwe, co nie oznacza, że jest niemożliwe, bo oczywiście można takie pozwolenie uzyskać. Jeśli już dostaniemy zezwolenie na posiadanie broni i ją kupimy, to musimy pamiętać o tym, aby przechowywać ją w specjalnej szafie. Tak samo jest w przypadku służb mundurowych, gdzie używana jest broń palna. Policyjna i wojskowa broń także musi być przechowywana w specjalnej szafie. Ten wymóg determinowany jest przede wszystkim bezpieczeństwem, ponieważ broń, która wpadnie w nieodpowiednie ręce może być niebezpieczna.

Szafy pancerne na broń

szafa do przechowywania broni S1Do przechowywania broni krótkiej wystarczy nam szafa oznaczona symbolem S1. Każdy z symboli przypisany jest do konkretnego rodzaju szaf. Szafa do przechowywania broni S1 jest najpopularniejsza, ponieważ jest stosowana na posterunkach policji. Zastosowanie znajduje także wśród prywatnych odbiorców. Tego typu szafa wykonana jest w całości ze stali nierdzewnej, dzięki temu jest bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Takiej szafy nie da się rozciąć prostymi narzędziami, więc aby dostać się do środka i wydobyć broń, musimy mieć do niej klucz i ją otworzyć. Ten fakt w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko, że broń dostanie się w ręce, w których znajdować się nie powinna pod żadnym pozorem. Szafy przeznaczone typowo do przechowywania broni są bardzo ciężko, sprawia to, że kradzież takiej szafy jest również bardzo mało prawdopodobna. Szafy wyposażone są zazwyczaj w podwójne zabezpieczenie. Pierwszym zabezpieczeniem jest zwykły zamek na klucz, a drugim kod numeryczny. Dopiero po przekręceniu właściwego klucza w zamku i wprowadzeniu kodu możemy otworzyć taką szafę. Zamek jest wielozapadkowy, więc dorobienie do niego klucza także jest trudne. Prościej mówiąc, szafa przystosowana do przechowywania broni jest najbezpieczniejszym miejscem dla broni palnej. Wewnątrz szafy znajdują się specjalne uchwyty, w których mocujemy broń. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza gdy w jednej szafie przechowujemy kilka sztuk broni.

Zakupu takiej szafy możemy dokonać tak naprawdę tylko i wyłącznie w jednym miejscu. Mam tutaj na myśli sklepy militarne. Niezależnie czy jest to sklep stacjonarny, czy internetowy, to i tak musi być stricte militarny. Kupując szafę w takim miejscu mamy pewność, że spełnia ona wszystkie niezbędne warunki do przechowywania broni palnej. Upewnia nas w tym certyfikat przypisany do konkretnej szafy. Dobrej klasy szafę na broń, możemy kupić już za kwotę od ośmiuset do tysiąca pięciuset złotych.