Hale z płyt wielowarstwowych

 

Każde duże miasto powinno posiadać choć jedną halę przeznaczoną na różnego rodzaju imprezy takie jak wystawy, eventy, czy czasowe giełdy. Są to obiekty zajmujące dużą powierzchnię na zewnątrz, ale także w środku, ponieważ najczęściej nie są dzielone na mniejsze pomieszczenia. Dzięki takiej konstrukcji mają szerokie zastosowanie i mogą być dowolnie dostosowywane pod wymagania konkretnego wydarzenia, lub zlecenia, które ma się w niej odbyć. Są one własnością miasta, które je wynajmuje na określony czas.

Warstwowe płyty powszechnie stosowane w budownictwie

hala z płyt warstwowychIstnieje dużo rodzajów hal, których konstrukcja jest dopasowana do ich przeznaczenia. Obiekt, który ma być przeznaczony na plac targowy, może mieć otwarty charakter, aby ułatwić dostęp klientom. Wystarczy że będzie zadaszona i choć w pięćdziesięciu procentach jej boki będą zakryte blachą, lub płytami. Obowiązkowo musi mieć dwie bramy wjazdowe i wyjazdowe, które mogą być obsługiwane automatycznie, lub ręcznie. Innym typem hali, jest hala z płyt warstwowych, która sprawdza się w branży motoryzacyjnej, produkcyjnej i przemysłowej. Są one całoroczne i też dlatego są odpowiednio zabezpieczone przez czynnikami atmosferycznymi. Cechują się nieco innym sposobem konstrukcji i etapami budowy, a mianowicie ich podstawą jest betonowa, lub żelbetonowa wylewka tworząca podłogę i jednocześnie izolację przez wilgocią. Jej kształt i grubość mogą być dowolnie ustalane i dopasowywane do gruntu na jakim będzie stała hala. Stalowa konstrukcja składająca się najczęściej z kliku dziesięciu, lub kilkuset kilogramów stalowych rur, połączonych ze sobą śrubami, wkrętami i zatrzaskami, które mogą być dodatkowo zespawane w newralgicznych punktach. Strop dachu hali jest dodatkowo wzmacniany, ponieważ musi wytrzymać ciężar dachu oraz materiałów ocieplających i tłumiących hałas. Boki hali są budowane z płyt warstwowych w celu zapewnienia odpowiedniej izolacji. Są ręcznie montowane do zewnętrznej strony konstrukcji w celu osłony stalowych rur przed rdzewieniem i korozją. Cała budowa nie powinna zająć więcej czasu niż dwa, trzy dni robocze.

Wnętrze hali najczęściej jest niezabudowane, ponieważ jej zagospodarowanie zależy od jej przeznaczenia. Jedynie duże, przestrzennie hale, zajmujące powierzchnię ponad trzysta metrów kwadratowych, posiadają po środku pionowe belki podtrzymujące strop dachu. Czasem na życzenie klienta firma budowlana montuje w środku specjalne boksy, służące do wydzielenia małych powierzchni pod dachem hali, ułatwiające jej właścicielom prowadzenie działalności.