Instalacja centralnego odkurzania

Coraz więcej osób budując swój dom, stara się to zrobić tak, by uzyskać, jak największy komfort mieszkania. W tym celu w domu montowane są różnego rodzaju instalacje poprawiające komfort mieszkania. Do takich instalacji zaliczyć można instalację centralnego odkurzania. Co niektórzy wyposażają swoje mieszkanie w dużo bardziej skomplikowane systemy ułatwiające mieszkanie. Skupmy się na centralnym odkurzaniu, ponieważ jest to system dostępny nawet dla średniej klasy robotniczej.

Działanie centralnych odkurzaczy

centralne odkurzaczeCała instalacja na pozór wygląda bardzo prosto. Jednak jeśli się temu przyjrzymy, okazuje się, że jest to dość skomplikowana instalacja. Jednak nie tak skomplikowana, żeby nie dało się jej zrobić samemu. Trzeba zachować odpowiednie parametry i wszystko powinno działać. Pierwszym krokiem jest dostosowanie odpowiedniego odkurzacza. Centralne odkurzacze powinny być na tyle wydajne, aby obsłużyły cały dom. Moc odkurzacza powinna być dopasowana do długości instalacji. Im większy dom, tym dłuższa instalacje, więc potrzebny jest mocniejszy odkurzacz. Dobranie odpowiedniego serca instalacji w rzeczywistości nie jest takie trudne, wystarczy obliczyć ile metrów będzie miała cała instalacja. Producenci zazwyczaj w opisie produktu zamieszczają, od jakiej do jakiej długości instalacji sprawdzi się dany odkurzacz. Jeśli już kupimy odpowiedni odkurzacz, musimy znaleźć dobre miejsce na jego montaż. Najlepsze do tego będzie pomieszczenie gospodarcze. Dzięki temu unikniemy hałasu w całym domu przy odkurzaniu. Zamontowany przy zewnętrznej ścianie odkurzacz i odprowadzenie odpływu powietrza na zewnątrz zapewnia nam zewnętrzną cyrkulację powietrza, dzięki temu mamy mniej kurzu w domu. Kolejnym etapem budowy instalacji jest dobranie odpowiednich rur ssących. Zazwyczaj stosuje się rury PCV o średnicy nie mniejszej niż osiem centymetrów, ale nie większej niż dwanaście centymetrów. Dolna granica jest po to, aby nie dać za cienkiej rury, ponieważ zbyt cienka rura może się zatkać, a czyszczenie instalacji jest trudne. Górną granicę ustanowiony, aby nie tracić zbyt dużo ciśnienia. Im grubsze rury tym odkurzacz musi być wydajniejszy.

Koszt całej instalacji centralnego odkurzania zależny jest od wielu czynników. Najwięcej gotówki pochłania sam odkurzacz. Za dobrej klasy odkurzacz musimy zapłacić od pięciu do siedmiu tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt rur. Cena metra bieżącego rury PCV o średnicy dziesięciu centymetrów to około kilkunastu złotych. Doliczając całą robociznę, przedsięwzięcie nie powinno przekroczyć dziesięciu tysięcy złotych. Jest to koszt jednorazowy. Za tę kwotę zyskujemy duży komfort mieszkania.