Instalacje do nawadniania

Problem nawodnienia terenów zielonych i upraw towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. W starożytnym Egipcie z niecierpliwością czekano na wylew Nilu. Ludzie kopali prymitywnym narzędziami kanały nawadniające, budowano akwedukty. Przez dłuższy czas do chwili obecnej podlewa się rośliny w ogrodzie przy pomocy węża gumowego. Przy większych powierzchniach bardzo przydatne są systemy nawadniania produkowane przez renomowane firmy i zaspokoją potrzeby każdego dumnego posiadacza ogrodu. Szczególnie takiego, który jest zapracowany lub ma kłopoty z pamiętaniem o konieczności podlania roślin. Pozwalają też na dostarczanie wody roślinom na dużych obszarach rolnych.

Różnorodność systemów nawadniania

systemy nawadnianiaWspółczesne systemy nawadniania to bardzo przemyślane urządzenia nad, którymi pracują wybitni znawcy branży. W efekcie tych prac powstała ogromna gama zraszaczy, sposobów nawodnień kropelkowych, lanc i urządzeń pomocniczych. Przy budowie systemów nawadniania można skorzystać z usług profesjonalnych firm lub podjąć się samodzielnej budowy. W internecie znajdziemy szereg poradników jak to zrobić. W celu dostarczenia wody na większe obszary ogrodu należy zbudować podziemną sieć rur dostarczających wodę. W odpowiednich miejscach montujemy zraszacze rotacyjne i statyczne, które wzajemnie się uzupełniają dostarczając wodę do wszystkich miejsc. Aby móc swobodnie wykaszać trawę najlepiej użyć zraszaczy wynurzalnych, które podczas spoczynku ukrywają się pod poziomem gruntu. Na obszarach rolnych buduje się sieć wydajnych deszczownic. Do punktowego dostarczania wody wybranym roślinom służą kroplownice. Dostarczają one wodę wprost do gleby na systemy korzeniowe. Dla osób ceniących elektroniczne gadżety lub najzwyczajniej nie mają czasu na podlewanie przydatne będą elektroniczne sterowniki. Pozwolą na zaprogramowanie parametrów podlewania.Stopień automatyzacji systemów nawadniania zależy od kaprysu, potrzeb i od zawartości portfela.  Uzupełnieniem systemów nawadniania są puszki wodne, filtry i różnego rodzaju zawory.

W skład systemu nawadniania wchodzą również źródła wody oraz pompy. Planując zbudowanie systemów nawadniania najlepiej zaopatrzyć się we własne ujęcie wody zaopatrzone w pompę. Korzystanie z miejskiej sieci wodociągowej może okazać się bardzo kosztowne. Jeżeli już korzystamy z sieci wodociągowej pompa również może być przydatna w celu zapewnienia właściwego ciśnienia wody do pracy systemu. W ofercie producentów elementów nawadniających znajdziemy dosłownie wszystko, co jest niezbędne do zbudowania wydajnej, sprawnej i oszczędnej sieci nawadniającej.