Izolacja na dachy płaskie

 

Pojawienie się nowych materiałów budowlanych oraz oparta na nich myśl projektowa pozwoliła na odrodzenie się tzw. ” polskiej kostki ” tak bardzo popularnej w latach 70 – tych ubiegłego wieku. Oczywiście współczesne ” kwadraciaki ” nie mają żadnych punktów wspólnych poza kształtem i płaskim dachem. Dach płaski zwany także stropodachem stanowi wyzwanie dla inwestora oraz ekip budowlanych. Jest dachem oraz sufitem dla ostatniej kondygnacji budynku. Wymaga więc szczególnie starannie wykonanej hydroizolacji zabezpieczającej cały budynek przed oddziaływaniem wody opadowej.

Materiały izolacyjne na dach płaski

dach płaski - izolacjaRóżnorodność współczesnych produktów hydroizolacyjnych daje możliwość odpowiedniego wyboru izolacji dla konkretnych rodzajów budowli. Budowniczowie rezygnują z papy, która do niedawna była jedynym dostępnym materiałem do wykonywania pokryć wszystkich dachów płaskich. Podstawowymi środkami do zabezpieczania stropodachów są folie z polichlorku winylu ( PCV ) i polipropylenu ( PE ) oraz membrany z kauczuku syntetycznego ( EPDM ). Współczesna definicja zabezpieczeń na dach płaski – izolacja jednowarstwowa, trwała, rozciągliwa, odporna chemicznie i łatwa w montażu. Wystarczy położenie tylko jednej warstwy folii lub EPDM aby skutecznie ochronić dach i budynek przed działaniem wody. Trwałość oznacza odporność na promieniowanie UV oraz ozon. Zmienne warunki atmosferyczne również nie mają wpływu na nowoczesne powłoki . Membrany nie odbarwiają się i nie ulegają degradacji. Cechują się bardzo wysoką rozciągliwością w zakresie od bardzo niskich do bardzo wysokich temperatur ( – 50 do + 150 st. C ) nie zmieniając swoich wymiarów. Folie i EPDM są wytrzymałe na działanie agresywnych substancji chemicznych zawartych w deszczach i powietrzu. Do układania nowoczesnych powłok stworzono całe systemy montażowe przez co układanie ich na dachach przebiega bardzo szybko. Producenci oferują jeszcze lepsze niż homogeniczne powłoki zbrojone. Zbrojeń powłok dokonuje się poprzez dodanie siatek i włóknin poliestrowych,a także włókna szklanego. Zbrojenie poprawia parametry i tworzy konieczne w niektórych przypadkach warstwy separacyjne. Oprócz folii i EPDM istnieją też powłoki z płynnej gumy, którą rozprowadza się po powierzchni dachu. Po zastygnięciu tworzy mocną i szczelną powłokę.

Walka producentów o klienta przynosi efekty w postaci nowych rozwiązań technicznych. Najlepsze firmy w branży tworzą własne  rozwiązania systemowe pokryć na dachy płaskie. Ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez niektóre firmy jest EPDM łączone z masami bitumicznymi. Raz, że wzmacnia to samą membranę to dwa, pozwala na bez klejowe układanie. W przypadku jednorodnego EPDM konieczne jest używanie warstwy klejowej. Wybierając odpowiednie dla swojego dachu rozwiązanie należy pamiętać o właściwym wykonaniu warstwy hydroizolacyjnej.