Jak budować betonowe konstrukcje?

W zeszłym roku planowałem złożyć projekt wybudowania w moim mieście skate parku, w ramach budżetu obywatelskiego. Niestety, po podliczeniu wszystkich kosztów, okazało się, że taka inwestycja wymagałaby większych nakładów finansowych, niż można uzyskać z programu budżetu obywatelskiego. Nie poddałem się jednak i zacząłem zbierać podpisy pod petycją, o utworzenie w naszym mieście takiego miejsca, w ramach innego programu.

Efekt torkretowania był świetny

fachowe torkretowanieMuszę przyznać, że sam byłem zaskoczony ilością zebranych podpisów. Moją sprawę poparło niemal siedem i pół tysiąca osób z całego powiatu. Najwyraźniej jazda na desce, rolkach oraz hulajnogach, zyskała w naszym kraju na popularności w ostatnich latach. Przed złożeniem wniosku, wraz z podpisami, w starostwie powiatowym, skonsultowałem się jeszcze ze znajomym pracującym w budowlance. Chciałem się upewnić, że moje plany nie zostaną odrzucone ze względów formalnych. Była to dobra decyzja, ponieważ znajomy podpowiedział mi, jak mogę zaoszczędzić na wykonaniu pewnych betonowych konstrukcji. Polecił mi rozważenie metody torkretowania, która pozwala na równomierne rozłożenie solidnych warstw betonu pod kątem, a nawet w pionie. Torkretowanie to, najprościej mówiąc, dozowanie betonu metodą natryskową. Świetnie sprawdza się przy wzmacnianiu ścian, renowacji konstrukcji betonowych, budowie kanałów, czy różnych zbiorników wodnych. W moim planie parku, stworzyłem kilka niecek oraz wzniesień, które na pewno będą wymagały wzmocnienia betonem. Znajomy zapewnił mnie, że fachowe torkretowanie sprawdzi się najlepiej. Doradził mi metodę torkretowania na sucho. Polega ono na tym, że do dyszy natryskowej za pomocą sprężonego powietrza, dozowana jest sucha mieszanka cementu oraz kruszywa z torkretnicy. Dopiero w dyszy dodawana jest woda, a mokra mieszanka jest od razu wytryskiwana. Znajomy zapewnił mnie, że jest to najtańsza i najszybsza metoda wykonywania betonowych konstrukcji, o nieregularnych kształtach. Złożyłem więc do starostwa projekt, z zasugerowanymi przez niego zmianami. Mój projekt został zaakceptowany i wczesnym latem ruszyły prace przy budowie skate parku.

Jako autor projektu zostałem zaproszony jeszcze przed otwarciem, na obejrzenie skończonych prac. Beton położony metodą torkretowania, prezentował się wspaniale. Jego powierzchnia była niesamowicie równa, idealnie nadawała się do jazdy na desce. Nie mogłem się doczekać, kiedy będę mógł zacząć ćwiczyć nowe triki w parku. Otwarcie odbędzie się za kilka dni, jestem pewny, że park będzie się cieszyć dużą popularnością.