Jak dobrać pompę?

Pompa jest bardzo ważnym elementem każdej instalacji ogrzewającej domu lub inny budynek, bo przecież bez niej nie będzie mogło dochodzić do ciągłego rozprowadzania wody, a to z kolei nie tylko obniży efektywność całej instalacji, ale również na razie na ryzyko uszkodzenia na skutek wzrostu ciśnienia. Dlatego planując budowę takiej instalacji lub modernizując starą, zwróćmy dużo uwagi na nowoczesne egzemplarze pomp, bo mogą być one naprawdę dobrze przystosowane. Wszystkie szczegóły mogą mieć tutaj duże znaczenie. Każda pompa ma jednak inne parametry, a to bardzo ważne.

Przyczyny zainteresowania nowoczesnymi pompami?

pompa do piecaWarto wymieniać pompy na nowoczesne również dlatego, że wykazują one w czasie profesjonalnych badań zdecydowanie mniejsze zużycie prądu elektrycznego niż starsze egzemplarze nawet przy wyjątkowo intensywnym trybie pracy. To ile pompy będą pracowały, zależy oczywiście od intensywności wykorzystywania, ale elementy są na tyle dobrze przygotowane, że producenci z reguły mogą nam zapewnić przynajmniej dekadę pracy bez żadnych awarii. Jedynymi rzadkimi pracami, jakie trzeba będzie przy nich wykonywać, są wymiany i czyszczenia filtrów, ale to żaden problem nawet dla amatora. Pompa do pieca nie powinna być kojarzona tylko z ilością przepompowywanej wody na minutę, bo trzeba ją również dopasować dobrze do tego, na jaką dokładnie wysokość ta woda ma być transportowana. Tym bardziej że większość pompy razem z piecami i pozostałymi głównymi elementami takiej instalacji zakłada się w piwnicach. Do oczywistych, ale ważnych kwestii zalicza się również to, że wszystkie elementy pompy są przystosowane do kontaktu z wodą rozgrzaną do bardzo wysokich temperatur, bo przecież bez tych temperatury nie udałoby się ogrzać budynku. Oczywiście taka pompa musi być połączona z piecem, ale większość rozwiązań pod tym względem jest naprawdę uniwersalna, więc podłączenia można dokonać, nawet bez pomocy profesjonalisty.

Normalne jest powstawanie wyjątkowo wysokiej temperatury, więc tworzywa sztuczne producent zastępuje tam metalami, bo lepiej znoszą takie warunki. Zwłaszcza gdy są pokryte na przykład warstwą cynku lub czymś podobnym co zabezpieczy przed korozją. Dzięki piecom pompy mogą działać zdecydowanie lepiej, bo szybki przepływ oznacza lepsze wykorzystanie energii powstającej w palenisku. Pomimo tych wszystkich zalet i ogromu funkcjonujących ciągle czujników współpracujących ze sterownikiem pompa ma zawsze stosunkowo niewielkie rozmiary, więc jest integralną częścią całości.