Jak dobrać wydajną świetlówkę do terrarium?

By zapewnić zwierzęciu idealne warunki do rozwoju w sztucznym środowisku jakim jest terrarium, potrzebne jest nie tylko skomponowanie odpowiedniej przestrzeni wewnątrz terrarium, tak gdzie zwierze przesiaduje, ale także ważne jest ogrzanie i oświetlenie tej przestrzeni. W związku z tym potrzebna jest inwestycja w dobrą i wydajną świetlówkę, emitującą światło uvb, które produkuje z myślą o użytkowaniu ich przez właścicieli płazów i gadów. 

Dlaczego terrarium musi mieć świetlówkę uvb?

wydajna świetlówka uvb do terrariumTerrarium, to sztucznie wykreowana przestrzeń, która musi możliwie jak najbliżej odzwierciedlać naturalne środowisko gada czy płaza. Dla żółwia wodnego, nie tylko zapewnienie mu przestrzeni wodnej będzie niezbędne przy komponowaniu terrarium, ale także zapewnienie mu odpowiedniej temperatury. Większość płazów i gadów, żyje na terenach równikowych, w których panują wysokie temperatury. Dzień jest długi i dość gorący. Aby jak najdoskonalej odwzorować klimat panujący w naturalnym środowisku zwierzęcia, musimy zainwestować w odpowiednią lampkę oświetlającą, jak i w świetlówkę grzewczą. Wydajna świetlówka uvb do terrarium nie tylko oświetli przestrzeń życiową takiego gada, ale również pozwoli mu prawidłowo się rozwijać. Emitowane przez świetlówkę światło uvb pozwala na produkcję witaminy D3 w organizmie zwierzęcia, co z kolei skutkuje prawidłowym wchłanianiem przez jego organizm wapnia. Jest to niezbędne dla prawidłowego rozwoju jego układu kostnego, przede wszystkim kręgosłupa. Jeżeli nie zapewnimy naszemu pupilowi prawidłowych warunków do rozwoju, może stać się ono chorowite i osowiałe. Warto pamiętać także o tym, że pomimo ich w klimacie równikowym panują wysokie temperatury za dnia, amplituda temperatur jest duża, ponieważ gdy zapada noc robi się chłodno. Lampę trzeba wyłączać w czasie trwania nocy, tak by zapewnić warunki takie jak w naturalnym środowisku. Różne gatunku płazów i gadów są mieszkańcami różnych obszarów, gdzie panują różne warunki pogodowe, dlatego przy dobieraniu odpowiedniej świetlówki warto zapoznać się najpierw z opisem środowiska, z którego oryginalnie pochodzi zwierzę. W profesjonalnym sklepie zoologicznym, jak i takim z asortymentem sprzętów do terrarium, fachowcy będą w stanie doradzić jakie natężenie światła i jaką świetlówkę dobrać do danego gatunku zwierzęcia. Pamiętajmy, żeby w przypadku niektórych zwierząt, niezbędne jest także dobranie odpowiedniego zabezpieczenia na żarówkę, tak żeby zwierzę się spaliło czy sparzyło sobie skóry.

Obowiązki, jakie nakładają na siebie hodowcy zwierząt egzotycznych są spore. Nie wystarczy tylko kupić odpowiednie terrarium, ale także potrzebne jest jego odpowiednie wyposażanie. W sklepach z asortymentem zoologicznym możemy dobrać takie urządzenia jak świetlówki uvb do terrarium, które zastąpić mają zwierzęciu naturalne światło słoneczne. Trzeba natężenie takiej świetlówki dobrać odpowiednio do potrzeb odpowiedniego gatunku.