Jak działa prasa krawędziowa?

 

Stal jest wykorzystywana do tworzenia takich produktów, od których wymaga się zdecydowanie największej wytrzymałości. Na przykład, tworzy się z niej blachę, wykorzystywaną najczęściej jako pokrycie dachowe. Specyfika tego półproduktu sprawia jednak, że nie każdy rodzaj obróbki sprawdzi się w jego przypadku.

Jaka prasa krawędziowa jest najdokładniejsza?

zautomatyzowana prasa hydraulicznaStal oraz pochodzące od niej bezpośrednio półprodukty, cechują się zdecydowanie największym poziomem wytrzymałości. Z drugiej jednak strony, może to powodować pewne problemy podczas obróbki tego surowca. Półprodukty stalowe, takie jak na przykład blachy, są często pokrywane dodatkowymi powłokami ochronnymi. Z tego też względu, wybór nieodpowiedniej metody obróbki bardzo często powoduje, że naniesiona wcześniej na blachę powłoka ochronna ulega przypadkowemu uszkodzeniu. Dlatego też warto wybrać taki sposób obróbki, który nie zniszczy naniesionej w wyniku galwanizacji powłoki ochronnej. Dobrym przykładem może być tutaj zautomatyzowana prasa hydrauliczna, która obecnie jest bardzo częstym wyposażeniem wielu różnych zakładów produkcyjnych. Zaletą tego rodzaju maszyny jest fakt, że nie działa ona na dany półprodukt odgórnie, ale odśrodkowo. Dzięki temu, wszelkie powłoki ochronne pozostają nienaruszone, a blacha może być w dalszym ciągu wysoce odporna na oddziaływanie korozji. Co więcej, wybór odpowiedniej, precyzyjnej prasy krawędziowej może spowodować, ze nienaruszona pozostanie nawet powłoka ochronna na krawędzi blachy, co w przypadku innych maszyn do obróbki jest nie do powtórzenia. Prasy krawędziowe zawsze były maszynami dosyć prostymi w obsłudze. Na przestrzeni lat stało się to jednak jeszcze bardziej widoczne, głownie dzięki temu, że maszyny te stają się z roku na rok coraz bardziej zautomatyzowane. Są one obecnie często integralną częścią linii produkcyjnych, dzięki czemu produkcja dużych ilości blachy na pokrycie dachowe jest obecnie znacznie bardziej sprawna niż kiedyś. Zautomatyzowane prasy krawędziowe staja się coraz częściej podstawowym wyposażeniem tych przedsiębiorstw, które zajmują się seryjną produkcją blachy na pokrycie dachowe. Z tego również względu, maszyny te zdobywają w Polsce stopniowo rosnącą popularność.

Dobrze dobrana maszyna do obróbki surowców może być bardzo dużym ułatwieniem dla każdego zakładu produkcyjnego. Z tego również względu, maszyny te na przestrzeni lat ulegają ciągłym udoskonaleniom. Pracują one coraz częściej w pełni automatyczny sposób, a dodatkowo ich obsługa jest w kolejnych generacjach tych urządzeń coraz prostsza.