Jak działa siatka ścierna do drewna?

Pod pojęciem siatki ściernej kryje się rodzaj materiału ściernego, który jest zbudowany w firmie siatki z kilkumilimetrowymi oczkami. To na niej zostało naniesione ścierniwo, a sama siatka najczęściej jest wykonywana z syntetycznych materiałów, jak poliester czy mieszanina poliestru oraz bawełny. Nasyp na siatkach standardowych przypadkach jest zrobiony ze szlachetnej odmiany karborundu albo elektrokorundu. Jakie jest zastosowanie siatek ściernych oraz w jakich przypadkach są one przydatne?

Najważniejsze zastosowania siatki ściernej

sprawdzona siatka ścierna do drewnaPodstawowe zastosowanie siatek ściernych to szlifowanie materiałów pylących, jak na przykład gips albo gładź gipsowa. Ze względu na znacznie większą ostrość ziarenek ściernych karborundu, takie siatki mogą być także stosowane do szlifowania drewna albo lakierów. Dobrym wyborem jest sprawdzona siatka ścierna do drewna. Dzięki specjalnej formie oczek siatki, pył ze szlifowanego materiału nie zbiera się w okolicach zasypanego ścierniwa, a zamiast tego gromadzi się w przestrzeni wolnej, z której może być łatwo usunięty. W tym celu zazwyczaj się ją usuwa manualnie albo poprzez zastosowanie specjalnego mechanizmu zasysającego powietrze, który jest wbudowany w narzędzie szlifujące. W handlu standardowo dostępne są siatki ścierne w formie przyciętych arkuszy albo w formie krążków. Siatki ścierne dodatkowo zazwyczaj są dwustronne, a nasyp znajduje się po obu stronach. W niektórych modelach została naniesiona jednostronnie warstwa weluru, która pozwala wykorzystać mocowanie przy pomocy rzepu. W procesie szlifowania największą rolę odgrywają materiały ścierne. Powszechnie dostępny jest papier ścierny w formie krążków papierowych, jednak coraz częściej jest on zastępowany ażurowymi siatkami ściernymi albo krążkami foliowymi. Niektóre modele siatek są przeznaczone do szlifowania najbardziej wymagających gatunków drewna. W takich wypadkach konstrukcja siatki jest często zoptymalizowana, na przykład poprzez zastosowanie specjalnego ziarna ceramicznego, które gwarantuje trwałą pracę na twardym drewnie, takim jak buk albo dąb.

Nowoczesne modele siatek ściernych są przeznaczone do pracy na materiałach o litych oraz twardych powierzchniach. Część siatek jest zaprojektowanych typowo do szlifowania ręcznego oraz maszynowego na sucho. Szlifowanie takimi siatkami nie powoduje generowania pyłu, co w znacznym stopniu wpływa na czystość otoczenia i na lepsze wykończenie drewnianej powierzchni. Modele z warstwą pianki oraz otwartą strukturą zapewniają znaczny poziom elastyczności, co powoduje łatwiejsze dopasowanie się do konturów powierzchni.