Jak kalibrować urządzenia pomiarowe?

W obecnych czasach urządzenia pomiarowe odgrywaj a bardzo ważną rolę, w wielu dziedzinach gospodarki. Dlatego też tak dużo uwagi przykłada się do ich odpowiedniej kalibracji. Tylko w ten sposób można uzyskać pewność, że wskazywane przez nie wyniki sa zgodne z prawdą.

Jak wzorcuje się mierniki?

efektywne wzorcowanie urządzeń pomiarowychBez urządzeń pomiarowych praktycznie nie mogłyby istnieć firmy z różnych branż gospodarki. Mowa tutaj o firmach budowlanych, remontowych, czy też o tych, które zajmują się konserwacją instalacji. Oczywiście, sprzęt pomiarowy wykorzystywany do tak poważnych zastosowań, musi być najpierw w odpowiedni sposób skalibrowany. W tym celu wykonuje się zazwyczaj efektywne wzorcowanie urządzeń pomiarowych. Wzorcowanie to metoda kalibracji która polega na wprowadzaniu w pamięć danego miernika szeregu wartości, do których dane urządzenie może się odnosić podczas pomiarów. Wartości te, nazywane wzorcem miar, sprawiają, że wyniki wskazywane przez poszczególne mierniki poddane wcześniej wzorcowaniu mogą być ze sobą porównywane. Warto pamiętać o tym, że chcąc wykorzystywać wyniki uzyskane z urządzeń pomiarowych w zastosowaniach profesjonalnych, konieczna jest ich wcześniejsza kalibracja. W innym wypadku bowiem, wyniki te mogą zostać dosyć łatwo podważone. Zakończeniem procesu wzorcowania jest uzyskanie certyfikatu, który potwierdza, że dany miernik nadaje się do profesjonalnego użytku. Certyfikat ten w praktyce oznacza, że dany miernik ma niewielką, dopuszczalną granicę błędu pomiarowego. Gdzie wykonywana jest procedura wzorcowania? Warto pamiętać przede wszystkim, że nie wszystkie urządzenia pomiarowe mogą przejść tą procedurę. Wyłączone sa z tego przede wszystkim te mierniki, których margines błędu jest zbyt wysoki. Dlatego też jednym z etapów prawidłowego wzorcowania musi być test dokładności. Sama zaś procedura wzorcownia jest wykonywana w specjalistycznych laboratoriach. Jest ich w Polsce coraz więcej, więc ze znalezieniem odpowiedniego nie powinno być żadnych, nawet najmniejszych problemów. Ważne, by wybrane laboratorium było doświadczone w wykonywaniu tej właśnie procedury wzorcowania. Tylko wtedy będzie można mieć gwarancję, że dane mierniki są bardzo dobrze przygotowane do pracy i profesjonalnych zastosowań.

Każde urządzenie pomiarowe do użytku profesjonalnego, musi przejść procedurę kalibracji. Jest to bardzo ważne, aby wskazywane przez takie urządzenie wyniki nie mogły być poddawane w wątpliwość. Kalibracja profesjonalnych mierników może być przeprowadzana wyłącznie w profesjonalnych laboratoriach.