Jak karmić psa z alergią?

 

O tym, że ludzie miewają różnego typu alergie, nikogo nie trzeba zbyt długo przekonywać, bowiem słyszymy o nich dość często. Co więcej, alergii tych w ostatnim czasie jest coraz więcej. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że podobnie sytuacja wygląda w przypadku naszych domowych zwierząt, w szczególności psów. Jak radzić sobie z opieką nad psem z alergią?

Wymagania pokarmowe psa alergika

karma dla psa alergikaKiedy mamy psa alergika, przede wszystkim musimy skupić się na jego właściwym odżywianiu, ponieważ w przypadku psów, większość alergii dotyczy właśnie nieodpowiedniego pożywienia, które negatywnie objawia się na kondycji zdrowotnej naszego pupila. Bardzo często psie alergie pokarmowe powiązane są z chorobami skóry lub problemami z układem trawiennym, w związku z czym dbanie o odpowiednią karmę w przypadku zwierzęcia z problemami alergicznymi, jest niezwykle ważne. Problemy skórne, które możemy powiązać z alergią to najczęściej swędzenie skóry i nadmierne wypadanie sierści, które powoduje łysienie w konkretnych miejscach. Problemy trawienne u alergika przejawiają się najczęściej biegunką lub zaparciami, co jest oczywiście powiązane bezpośrednio z niewłaściwym pokarmem, którego pies nie może w odpowiedni sposób strawić. Karma dla psa alergika przygotowywana jest przez specjalistów, którzy doskonale wiedzą, na jakie składniki w popularnych, sklepowych karmach zazwyczaj uczulone są psy. Karmy tego typu na pewno są więc pozbawione wszelkiego typu zbóż, które przez psy nie są trawione i mogą mieć negatywne skutki nawet jako pożywienie w przypadku w pełni zdrowego psa. Z karmy hipoalergicznej eliminowane są również niektóre witaminy i mikroelementy, które mogą zaliczać się do grupy ryzyka czynników mogących wywoływać alergie pokarmowe u psów. Wszystkie surowce, które znajdują się w tego typu karmie muszą być biologicznie czyste, jest to więc karma najwyższej jakości, do której nie trafiają mięsne odpadki, ale mięso dobrej jakości, przygotowane we właściwy sposób, bez wykorzystania zbyt wysokich temperatur. Warto bowiem wiedzieć, że większość karm psich tłoczonych jest na gorąco, co może przyczyniać się do powstawania czynników rakotwórczych w karmie.

Rzecz jasna, za jakością i specjalnymi potrzebami naszego pupila idzie wyższa cena karmy, jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że koszty niewłaściwego karmienia psa alergika mogą być daleko wyższe niż te, które poniesiemy za odpowiednią karmę. Warto też wiedzieć, że karmy hipoalergiczne to karmy z dużą zawartością mięsa, a więc doskonale sycące głód pupila.