Jak ograniczyć straty energii w fabryce?

Pracujące w zakładach produkcyjnych czy fabrykach maszyny zużywają ogromne ilości energii, zarówno elektrycznej jak i cieplnej. Jeżeli nie zadbamy o właściwą izolację termiczna tych miejsc, koszty eksploatacyjne prowadzenia fabryki może przewyższyć zyski. Dlatego tak ważne jest właściwe odizolowanie wszystkich elementów maszyn, które wydzielają duże ilości ciepła.

Jaka izolacja termiczna jest najlepsza do przemysłu?

najlepsza izolacja termicznaProwadzenie zakładu produkcyjnego czy fabryki związane jest z wykorzystaniem ogromnej ilości maszyn. Maszyny te podczas pracy nie tylko zużywają duże ilości energii, ale także ciepła. W związku z tym, jeżeli nie zadbamy o właściwą izolację termiczną maszyn, może narazić się na znaczne straty finansowe. Aby zapobiec temu problemowi, przydać nam się może najlepsza izolacja termiczna do przemysłu. Najczęściej w zastosowaniach przemysłowych wykorzystywana jest izolacja tekstylna, w postaci tak zwanych materacy izolacyjnych. Do produkcji tego rodzaju materiałów izolacyjnych najczęściej wykorzystuje się wełnę szklaną, która oprócz bardzo dobrych właściwości jeżeli chodzi o izolowanie termiczne, ma także właściwości niepalne. Niepalność jest bardzo ważna zaletą w kontekście zakładów produkcyjnych. Aby dodatkowo zwiększyć odporność takich materiałów izolacyjnych, również na substancje chemiczne takie jak smary, chemikalia czy oleje, ich zewnętrzna powłoka jest zazwyczaj powleczona dodatkową powłoką ochronną – zazwyczaj wykorzystuje się tu silikon, aluminium czy teflon. Dzięki temu, tekstylnych materiałów izolacyjnych można używać na tych częściach maszyn, które mają tendencje do bardzo dużego nagrzewania się w czasie pracy. Jak wybrać odpowiedniego producenta przemysłowych materiałów izolacyjnych? Najlepiej wybrać takiego, które oprócz sprzedaży izolacji tekstylnych oferuje także usługę ich montażu. Warto również sprawdzić, czy używany przed danego producenta sposób montażu materiałów izolacyjnych pozwala na ich wielokrotne, powtórne użycie. Termoizolacje powinny być również produkowane pod wymiar, dla każdego klienta indywidualnie. Jest to bardzo ważne dla skuteczności danego materiału izolacyjnego. Poprawnie zainstalowane tekstylne materiały izolacyjne zapewniają szybki wzrost kosztów, jeżeli chodzi o koszty eksploatacji maszyn produkcyjnych.

Stosowanie właściwej izolacji pozwala w znaczny sposób ograniczyć koszty eksploatacji używanych w fabryce maszyn przemysłowych. Dzięki temu zyski z prowadzonej działalności mogą być znacznie większe. Ważne jednak, aby stosować materiały izolacyjne dedykowane do stosowania w przemyśle i produkcji.