Jak powstają studnie głębinowe?

Popularność studni zmniejsza się wraz z upływem lat, ale mimo to nadal bardzo dużo osób korzysta z tego rozwiązania. Spowodowane jest to faktem, że studnie umożliwią bez kosztowy dostęp do źródła wody, co może być przydatne w niektórych sytuacjach. Jest to szczególnie ważne dla osób, które potrzebują dużo wody do utrzymywania gospodarstwa.

Gdzie powstają studnie głębinowe?

głęboka studnia głębinowa - WrocławStudnie jeszcze kilkanaście – kilkadziesiąt lat temu były niezbędne na niemal każdym gospodarstwie. Obecnie zmieniło się to, gdyż zasięg instalacji wodociągowej czy też kanalizacyjnej ulega ciągłemu zwiększeniu. Mimo to jednak, studnie mają tez zaletę że umożliwiają dostęp do źródła wody bez oglądania się na koszty, co jest szczególnie ważne dla posiadaczy gospodarstw rolnych czy też osób, korzystających z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków. Obecnie jednak szczególna popularnością cieszy się głęboka studnia głębinowa – Wrocław jest tym miastem, gdzie bardzo wiele osób korzysta z tego typu studni. Rozpowszechnienie się studni głębinowych wynika z faktu, że umożliwiają one dostęp do bardzo wysokiej jakości wód głębinowych. Dzięki temu, można takie studnie bezpiecznie wykorzystywać do podlewania ogródka czy pojenia zwierząt bez konieczności jej oczyszczania. Oczywiście, aby było to możliwe, taka studnia musi być wybudowana w odpowiedni sposób. Dlatego też, gdy chcemy korzystać z takiej studni, musimy znaleźć firmę, która specjalizuje się wykonywaniu odwiertów pod budowę studni głębinowych. Wykonanie takiego odwiertu musi być poprzedzone badania geologicznymi, które określą, na jakiej głębokości znajduje się źródło wód głębinowych. Następnie można już przystąpić do wykonania odwiertu na określoną głębokość, oraz jego zabezpieczenie. Sposób zabezpieczenia odwiertu, będącego również wewnętrznymi ściankami studni, jest bardzo ważny, gdyż od tego zależeć będzie, czy źródło  z którego będziemy czerpać będzie po czasie traciło na jakości w wyniku mieszania się z niższej jakości wodami gruntowymi. Bardzo ważne jest także aby wokół studni głębinowej była wytoczona odpowiednia strefa ochronna, która również będzie miała duże znaczenie dla jakości czerpanych wód. Spełniając wszystkie te warunki mamy większą szansę, że czerpana ze studni głębinowej woda będzie bardzo wysokiej jakości.

Studnie w obecnych czasach mają zupełnie inne zastosowania, niż to było w przypadku studni z których korzystano wiele lat temu. Obecnie studnie dają dostęp do znacznie głębiej znajdujących się źródłem wody. Dzięki temu czerpana z nich woda nie wymaga dodatkowego oczyszczania.