Jak skutecznie chronić kota przed kleszczami?

Podczas gdy wielu właścicieli zwierząt domowych uważa je za blisko spokrewnione z pchłami, kleszcze są w rzeczywistości zupełnie innymi pasożytami. Podczas gdy pchła jest owadem skaczącym, kleszcz należy do rodziny pajęczaków. Kleszcze mogą przetrwać w temperaturach zbliżonych do zera i przenosić nieprzyjemne infekcje, takie jak borelioza na ukochanego zwierzaka domowego. Można jednak uchronić pupila przed kleszczami i nie jest to wcale tak trudne, jak może się wydawać.

Kleszcze u kota – sposoby ochrony

skuteczna ochrona przeciw kleszczom dla kotaNajłatwiejszym i najbardziej pewnym sposobem, aby upewnić się, że kot nie cierpi z powodu kleszcza, jest codzienne sprawdzanie swojego zwierzaka. Wystarczy przeciągnąć dłonią po wszystkich obszarach skóry, pamiętając o sprawdzeniu szczególnie wrażliwych ukrytych miejsc, takich jak zgięcia nóg, obszar wokół uszu i szyja. Skuteczna ochrona przeciw kleszczom dla kota może obejmować zastosowanie obroży przeciw kleszczom. Na rynku występują różne modele, od takich, które zabijają pasożyty, jeśli te znajdą się na sierści kota, po takie, które skutecznie je odstraszają. Niektóre z nich są w stanie działać efektywnie nawet do ośmiu miesięcy, więc warto rozważyć to rozwiązanie. Jedną z innych metod zapobiegania kleszczom jest kąpanie zwierzęcia, jednak w przypadku kotów, może to być nie lada wyzwanie. Na szczęście istnieją suche szampony, które również zapewniają ochronę i nie wymagają zmuszania zwierzęcia do kontaktu z wodą. Większość z tych preparatów zawiera naturalne składniki, zasadniczo jednak wszystko, czego nie trzeba myć po dotknięciu, prawdopodobnie nie będzie zbyt agresywne w zabijaniu kleszczy. Aby uzyskać ostrzejsze podejście, warto przyjrzeć się comiesięcznym terapiom, które szybko odstraszą i zabiją kleszcze. Najlepiej w tym celu udać się do lekarza weterynarii. Trzeba uważać, aby nie dopuścić do tego, aby kot zlizywał preparat, a po dotknięciu kota natychmiast umyć ręce. Trwa to jednak tylko około dziesięć dni, a po tym czasie można spokojnie głaskać i przytulać kota, który nadal jest zabezpieczony przed kleszczami.

Wiele kleszczy może pozbawić psa czy kota wystarczającej ilości krwi, aby spowodować niedokrwistość, a niektóre samice kleszczy wytwarzają toksynę, która może nawet powodować paraliż u zwierzaka. Dlatego tak ważne jest, aby zrobić jak najwięcej w celu ochrony kota przed kleszczami. Może się okazać, że wybranie jednej metody nie wystarczy. Jeśli mieszka się w gęsto zalesionym obszarze lub takim, który jest szczególnie lubiany przez kleszcze, prawdopodobnie trzeba będzie zastosować kilka sposobów aby skutecznie ochronić zwierzę.