Jak szkoli się managerów sprzedaży?

Manager sprzedaży zajmuje się głownie dwiema sprawami. Po pierwsze, chodzi o obsługę dużych klientów, którzy mają kluczowe znaczenie dla firmy. Przedsiębiorstwo głównie na nich opiera swój stały przychód. Drugą kwestią jest wdrażanie, szkolenie i prowadzenie pracy sprzedawców bez stanowiska managera. Dobry zespół będzie prowadził efektywną sprzedaż nawet dla małych klientów i firma odczuje realne zyski z tego powodu. Jednak nadzór przełożonego w tej kwestii i motywacja to kluczowe czynniki.

Fachowo przeszkolony manager

fachowe szkolenia dla managerów sprzedażyKursy mogą sprawić, że sprzedaż wzrośnie i firma odczuje to nie tylko na wykresach, ale również w rubryce z dochodami. Potrzebne są jednak fachowe szkolenia dla managerów sprzedaży. Ich głównym celem jest nauka rozmowy, a także negocjacji z klientami strategicznymi firmy. Trzeba postawić twarde warunki, ale w taki sposób, aby firma nie czuła, że ceny są zbyt mocno dyktowane przez sprzedawcę. Manager sprzedaży powinien wiedzieć, jak delikatnie użyć nawet najtwardszych argumentów. Zarazem trzeba posiadać wiedzę psychologiczną, ponieważ osoba, która z nami negocjuje to człowiek. Dobra analiza jest istotna, zwłaszcza, ze i manager podczas negocjacji może takiej analizie podlegać. Jest to swego rodzaju mentalna gra w szachy. Fachowe szkolenia obejmują również kwestie zarządzania zespołem do spraw sprzedaży. Trzeba wyznaczać jasne cele, ale takie, które są możliwe do zrealizowania. Jeśli cel jest wysoki, nie należy go przedstawiać od razu, jednak podzielić na etapy. Zarządzanie grupą osób wiąże się ze zrozumieniem nie tylko każdej osoby z osobna, ale również wyczuciem nastroju w zespole. Są informacje, które trzeba przekazać w sposób twardy, a także takie, które mają co najmniej pozytywny wydźwięk. Manager sprzedaży nie może raczej podnieść wynagrodzenia swoich pracowników bez zgody przełożonych, dlatego powinien znaleźć inne ścieżki motywacji. Drobniejsi klienci, których obsłużą jego podwładni również przyniosą dochód firmie, a o to w sprzedaży chodzi najbardziej. 

Szkolenia dla managerów sprzedaży są podstawą, jeśli chodzi o szkolenia. Wszystko co robimy dla pieniędzy jest produktem – nawet usługa to produkt. Aby zarobić trzeba go sprzedać. Wiemy bardzo dobrze, że często jakość reklamuje najlepiej towar, ale również przekazanie go i poinformowanie o tej jakości odgrywa kluczową rolę. Poza tym manager sprzedaży musi mieć odpowiednie podejście psychologiczne. Mowa o podejściu względem klientów dużych, drobnych, a także pracowników, którzy mu podlegają.