Jak uzyskać czystą energię cieplną?

 

Ze względu na coraz większe zanieczyszczenie środowiska oraz koszty zakupu mediów koniecznym staje się poszukiwanie alternatywnych sposobów ich pozyskiwania. Obecnie większość energii czy to elektrycznej czy cieplnej pochodzi ze spalania paliw konwencjonalnych takich jak węgiel. Efektem ubocznym tego procesu jest przedostawanie się do środowiska sporej ilości zanieczyszczeń co negatywnie wpływa na atmosferę oraz środowisko.

Ciepło i ekologiczny sposób na jego pozyskanie

pompy ciepłaWłaśnie dlatego coraz więcej osób prywatnych oraz podmiotów decyduje się na inwestycję w odnawialne źródła energii, które pozwalają praktycznie w sposób bez emisyjny wytworzyć potrzebny prąd czy ciepło. Dodatkowo mogą one być wykorzystane praktycznie w dowolnym miejscu. W przypadku, gdy z różnych powodów ludzie nie mają dostępu do sieci przesyłowych możliwy jest montaż paneli, które umożliwią generowanie prądu. Bardzo popularne są również pompy ciepła, które pozwalają w wydajny sposób pozyskać energię niezbędna do przygotowania wody użytkowej lub ogrzewania pomieszczeń. Urządzenia te na przestrzeni lat zyskały dużą sprawność oraz wydajność co sprawia, że inwestycja w ich zakup jest opłacalna. Warto wspomnieć, że na terenie niektórych miast dostępne są również różnego rodzaju programy wsparcia, które pozwalają sfinansować inwestycje. Mogą to być chociażby dofinansowania, dotacje czy kredyty na warunkach preferencyjnych. Wszystko to sprawia, że zainteresowanie wśród klientów zarówno prywatnych jak i przedsiębiorców wzrasta. Warto wspomnieć, że pompy ciepła mogą być również montowane w tak zwanych układach hybrydowych, w których oprócz wytwarzania ciepła wytwarzany jest również prąd. Jest on zużywany na potrzeby własne urządzenia, a ewentualny nadmiar jest oddawany do sieci. Pompa ciepła do swojej pracy potrzebuje bowiem zasilania sprężarki, która jest jednym z głównych jej elementów. Niemniej ilość dostarczonej energii do pozyskanej wynosi przeważnie 1:4 lub więcej.

Oznacza to, że możliwy jest czterokrotnie większy uzysk energii niż trzeba było dostarczyć do układu. Jak widać obecnie coraz popularniejsze stają się zagadnienia związane z ekologią oraz ekonomią. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają zmniejszyć nie tylko emisję szkodliwych związków do atmosfery lecz również rachunki za zakup energii. Wiele osób decyduje się na źródła rozproszone, które pozwalają zasilić określony obiekt w sposób niezależny. Dzięki temu możliwe jest produkowanie i zużywanie potrzebnych mediów w jednym miejscu co znacznie poprawia sprawność całego procesu.