Jak wyciszyć mieszkanie?

Jednym z najczęstszych powodów do narzekań mieszkańców bloków jest hałas, a dokładniej dźwięki dochodzące z sąsiednich mieszkań. Nierzadko problemy zakłócania spokoju urastają do rangi poważnych sąsiedzkich konfliktów i wszczynają kłótnie. Jak poradzić sobie z odgłosami dochodzącymi do naszego mieszkania z zewnątrz oraz jak nie być problemem dla sąsiadów? Warto zastanowić się nad sposobami wyciszania wnętrz.

Proste pomysły na wyciszenie wnętrz

skuteczne wygłuszenie mieszkaniaMieszkając w bloku zdarza się, że słyszymy niemal każdą rozmowę sąsiada zza ściany czy każdy krok osoby mieszkającej piętro wyżej. Większość bloków mieszkalnych stawianych w latach 80 i 90 ma niestety tą wadę, że brak w nich jakiegokolwiek wyciszenia mieszkań. Po prostu nie przywiązywano do tego wagi. Warto jednak poznać kilka sposobów na skuteczne wygłuszenie mieszkania, które pozwolą nam na normalne funkcjonowanie we własnym domu. Do sposobów najmniej inwazyjnych i najtańszych należy kilka sprawdzonych trików z zastosowaniem dodatków i ozdób pochłaniających dźwięki. Należą do nich poduszki, koce, zasłony w oknach czy też makaty wieszane na ścianach oraz oczywiście dywany i wykładziny dywanowe na podłogach. Elementy te sprawią, iż dźwięki w pomieszczeniu będą bardziej stłumione i przyjemniejsze dla ucha. Zasłony czy poduszki warto uszyć z tkaniny akustycznej, która wyglądem nie różni się od zwykłego materiału, jednak dużo lepiej chłonie dźwięki. Prostym sposobem jest także pokrycie ściany tapetą akustyczną. Jej cena jest znacznie wyższa, niż cena tradycyjnej papierowej tapety, jednak pomoże nam w pozbyciu się pogłosu, echa czy hałasów uderzeniowych. Sposobem na odcięcie się od dźwięków dobiegających z mieszkania nad nami jest zamontowanie sufitu podwieszanego. Już sama konstrukcja sufitu powinna zmniejszyć dochodzące z góry hałasy, jednak dużo lepszy efekt otrzymamy wypełniając przestrzeń pod płytami wyciszającą wełną mineralną. Taka konstrukcja to z jednej strony skuteczne wygłuszenie mieszkania, z drugiej zaś izolacja termiczna. Nie zapominajmy również o oknach, które nierzadko są źródłem hałasu. Jeśli tylko mamy możliwość, warto zainwestować w okna dźwiękoszczelne.

Na zakończenie warto wspomnieć o drzwiach wejściowych do mieszkania. Korytarz to bowiem miejsce, z którego dochodzą często uporczywe dźwięki chodzenia po schodach czy głośnego mechanizmu windy. Warto rozważyć wygłuszenie drzwi wejściowych i są na to dwa sposoby. Prostym i niedrogim sposobem jest naklejana na drzwi mata izolująca dźwięki. Drugi powszechnie znany sposób to tapicerowanie drzwi. Obydwa sposoby są skuteczne pod warunkiem, że drzwi są dobrze uszczelnione.