Jak zadbać o bele sianokiszonki?

Sianokiszonka to najbardziej wartościowa pasza objętościowa. Zakiszanie jest nieco korzystniejszą metodą konserwacji paszy niż zasuszanie. Sianokiszonka charakteryzuje się wysoką wartością pokarmową, dużą ilością witamin i składników mineralnych oraz wysoką zawartością białka. Wszystko to jest ponadto podane w formie najprostszej do przyswojenia przez organizm zwierzęcia. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo przygotować ten rodzaj paszy, aby rzeczywiście była ona pożywieniem wysokiej jakości.

Odpowiednie koszenie i dobra folia

wytrzymała folia do bel 750Jak zatroszczyć się o to, aby nasza hodowla była wydajna i przynosiła zyski? Przede wszystkim zadbać o zdrowy wzrost zwierząt, ich kondycję zdrowotną i szybkie przyrosty. Za wszystko to odpowiada prawidłowe żywienie. Wysokiej jakości pasza objętościowa pozwoli na najwyższe zyski z hodowli, zarówno zwierząt przeznaczonych na mięso, jak i trzody mlecznej. Najlepszą paszą objętościową okazuje się być sianokiszonka, o którą nie trudno, pod warunkiem, że będziemy trzymać się kilku zasad. Warto zwrócić uwagę, że pasza z pierwszego pokosu będzie miała najwyższe wartości odżywcze, więc do tego właśnie pokosu przyłóżmy się najbardziej. Istotna jest wysokość koszenia trawy, najlepiej robić to na wysokości około 5-7 cm, nie niżej, aby uniknąć zanieczyszczenia roślin ziemią oraz aby trawa mogła szybko się odrodzić. Koszenie powinno też odbywać się o odpowiedniej porze dnia, najlepiej w godzinach porannych, zaraz po wyschnięciu rosy. Umożliwi to szybsze obsychanie roślin. Masa przygotowywana do zbijania w ciasne bele powinna być wstępnie podsuszona, zawartość suchej masy to około 40-60%. Nie wskazane jest nadmierne wysuszanie materiału pod sianokiszonkę. Nie później, niż kilka godzin po zwinięciu trawy w bele należy je szczelnie owinąć. Tutaj przyda się wytrzymała folia do bel 750 mm lub mniejsza o szerokości 500 mm. Wytrzymałość ma tu ogromne znaczenie, ponieważ ciągłość folii nie może zostać przerwana nawet przez twarde pędy. Dostęp tlenu do sianokiszonki zakłóci proces fermentacji, co może skutkować gniciem lub pleśnieniem materiału.

Folia użyta do zabezpieczenia bel musi posiadać odpowiednią kleistość, dzięki której będzie szczelnie przylegać do materiału, a bele będą wystarczająco zbite. Folia ta chroni nie tylko przed deszczem, śniegiem czy gradem, ale także przed słońcem. Nadmierne nagrzewanie się masy nie jest wskazane, dlatego dobrze jest jeśli folia posiada filtr UV, a przy pierwszych pokosach dodatkowo najlepiej używać jej jasnych kolorów, które będą odbijać promienie słoneczne.