Jak zostać opiekunką w Niemczech?

 

Każdy chciałby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i dobrą formą. Czas nie jest łaskawy dla każdego z nas i bardzo wiele osób w starszym wieku musi borykać się z różnymi chorobami i własnymi słabościami. Tylko nieliczni są w stanie radzić sobie samodzielnie, a większość starszych osób wymaga codziennej pomocy. W naszym kraju nie jest zbyt popularny zawód opiekunki i mało kiedy zdarza się, że jest ona zatrudniona przez jakąś rodzinę do całodobowej opieki. Taka praca nie jest w naszym kraju zbyt dobrze opłacana, natomiast zupełnie inaczej jest u naszych sąsiadów z Zachodu. Tam większość starszych ma w swoim domu osobę, która zajmuje się nimi każdego dnia. Czy każdy nadaje się do takiej pracy?

Kto może zostać opiekunką w Niemczech?

opiekunka w Niemczech - KatowiceZ pewnością większość osób mogła już zobaczyć ogłoszenia dotyczące pracy za granicą. Mimo tego, że w naszym kraju gospodarka rozwija się świetnie i jest wiele wolnych miejsc pracy, to znalezienie pracy w niektórych zawodach wcale nie jest takie łatwe. Nie są one także zbyt dobrze opłacane i w związku z tym nie cieszą się dużą popularnością. W naszym kraju mało kto może sobie pozwolić na korzystnie z usług opiekunki, ponieważ za niewielkie pieniądze nie chcą one poświęcać się dla jednej osoby. Zazwyczaj starsi ludzie wymagają tego, aby być z nimi przez całą dobę. Zdecydowanie większe pieniądze za takie same usługi może zarobić opiekunka w Niemczech – Katowice są miastem, w którym znajdziemy wiele firm zajmujących się ich rekrutacją. Bardzo często nie trzeba mieć nawet udokumentowanego doświadczenia w tym zawodzie. Do takiej pracy wyjeżdżają często osoby, które opiekowały się swoimi najbliższymi i wiedzą, na czym taka praca polega. Nie jest ona wcale aż taka łatwa, ponieważ trzeba nie tylko wykonywać codzienne czynności porządkowe czy zajmować się przygotowaniem obiadu, ale przede wszystkim zajmować się starszą osobą. Wiele z nich nie jest w stanie poruszać się samodzielnie lub mają trudności z chodzeniem. Opiekunka musi zatem być osobą sprawną fizycznie i nie może bać się kontaktu ze starszą osobą. Nie wymaga się natomiast znajomości języka niemieckiego, chociaż faktem jest, że dobrze byłoby znać przynajmniej podstawowe zwroty.

Każdy wie o tym, że w innych krajach można zarobić dużo więcej wykonując te same czynności. Przekonało się o tym bardzo wiele osób, a część zawodów jest tam dużo popularniejsza niż w naszym kraju. W Niemczech większość starszych osób wymaga stałej opieki we własnym domu. Wielu ludzi stać jest na to, aby zatrudnić opiekunkę, która byłaby z ich najbliższym przez całą dobę. Jest to praca wymagająca i nie każdy się do niej nadaje. Osoby, które chcą pracować w tym zawodzie, nie muszą mieć jednak doświadczenia ani znać języka. Potrzebna jest jedynie cierpliwość i chęci. Przydatna jest znajomość gotowania i umiejętność utrzymania domu w czystości.