Jaki piec wybrać?

Wybranie odpowiedniego pieca, który będzie posiadał potrzebne właściwości, nie jest łatwym zadaniem. Dzięki temu, że na rynku jest coraz bardziej szerszy wybór, ułatwia to porównanie różnych ofert i ostateczne wybranie takiego pieca, który będzie funkcjonalny i właściwie wpasowany w określone zastosowanie. 

Czym są piece na pellet?

piec na pelletKotły na pellet to najczęściej wybierany typ kotłów konkretnie na biomasę. Rozwiązanie to jest szczególnie przyjazne dla środowiska, ale również odpowiednio wydajne i przede wszystkim wygodne w użytkowaniu. Warto wiedzieć, że pellet to specjalne paliwo stałe, czyli granulat zyskiwany z biomasy, który może być spalany nie tylko w instalacjach grzewczych, ale również w kominkach. Powstaje on dzięki odpadom drzewnym oraz z produktów ubocznych rolnictwa. Na rynku istnieje bardzo dużo różnych odmian pelletu, a w zależności od składu i stopnia spalania nadaje się do różnych zastosowań, między innymi do kotłowni, gospodarstw domowych a nawet do elektrociepłowni. Stąd wynika, że piec na pellet jest szczególnie ważnym urządzeniem właśnie dzięki temu, że jest bardzo ekologiczny. Nowoczesne modele takich pieców są w pełni automatyzowane, a ich skomplikowana konstrukcja pozwala na harmonijne ze środowiskiem naturalnym oraz efektywne ogrzewanie całego domu. Najważniejszym elementem budowy takiego kotła jest palnik, który umieszczony został w korpusie kotła. Wyposażony jest dodatkowo w grzałkę elektryczną do automatycznego rozpalania paliwa, więc nie ma żadnej potrzeby wykonywania tego ręcznie, co również wpływa na ułatwienie pracy. Użytkownik zobowiązany jest natomiast do ustawienia odpowiedniej temperatury i uzupełnienia paliwa w zasobniku. Za pomocą jednego przycisku włączany jest zarówno palnik, jak i wentylator. Po uruchomieniu podajnika paliwa, pellet trafia od razu na ruszt, a tam z kolei następuje jego rozpalenie. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że pellet jest bardzo łatwopalny. Dlatego piece wyposażone są również w czujnik temperatury oraz zawór wody, które w razie za dużej temperatury automatycznie gaszą płomienie. Natomiast wentylator nadmuchowy podtrzymuje optymalne płomienie na ruszcie, dzięki temu wszystko jest bezpieczne. 

Innowacyjne rozwiązanie, jakim są specjalne piece, pozwolą na uzyskanie odpowiedniego ciepła domowego oraz korzystnie wpłyną na ekologię, dzięki czemu można pozytywnie komasować ze środowiskiem naturalnym. Takie piece idealnie nadadzą się do każdego domu, dzięki temu, że są również bardzo bezpieczne.