Jakie uprawnienia daje licencja PPL?

Zdobycie licencji pilota jest obecnie marzeniem wielu młodych ludzi, nawet tych, którzy nie są zawodowo związani z lotnictwem. Jak każdy wie, różnych licencji pilota jest wiele i każda z nich daje pilotowi inne uprawienia. Dziś chciałbym napisać jedną z licencji przeznaczoną dla osób początkujących i opiszę, co zrobić, aby ją uzyskać.

W jakim wieku można się ubiegać o licencję PPL?

licencja pilota ppl - jaki wiekFirmy szkoleniowe oferują uzyskanie wielu różnych licencji pilota, z których każda daje uprawnienia do latania innym samolotem, zabierania ze sobą różnej ilości pasażerów czy ładunku. Jedną z popularniejszych licencji dla osób początkujących jest licencja pilota ppl – jaki wiek trzeba uzyskać żeby się o nią ubiegać? Okazuje się, że w chwili odbierania tej licencji trzeba mieć ukończone 17 lat i mieć skończone 6 lat szkoły podstawowej. Oczywiście zanim uzyskamy ta licencję, najpierw musimy przejść szkolenia zakończone egzaminami. Kurs teoretyczny przed uzyskaniem licencji PPL polega na 100-godzinnym szkoleniu, z przedmiotów takich jak prawo lotnicze, meteorologia czy nawigacja. Kurs może się odbywać w różnych forach – stacjonarnie, połowa zajęć przez Internet, lub tez w formie nauki zdalnej. Następnie szkolenie kończy się egzaminem teoretycznym, w którym trzeba uzyskać po 75% poprawnych odpowiedzi z każdego przedmiotu. Również egzamin teoretyczny może się odbywać w formie zdalnej i taka jego forma jest wybierana przez większość ośrodków szkoleniowych. Po zdaniu egzaminu teoretycznego, uczestnik musi zdać egzamin praktyczny. Odbywa się on bezpośrednio w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, jest podzielony na kilka sesji trwających dwa tygodnie, odbywających się cyklicznie co miesiąc. Aby uczestnik mógł uzyskać licencję PPl, musi zdać całą sesję w terminie 18 miesięcy od momentu jest rozpoczęcia, przy czym do każdego egzaminu można podejść maksymalnie czterokrotnie. Aby uzyskać licencje PPL konieczne jest potwierdzenie swojej dobrej kondycji psychofizycznej. W tym celu należy wykonać odpowiednie badanie, których wyniki trzeba przedłożyć jeszcze przed pierwszym samodzielnym lotem. Jeżeli chodzi o koszty licencji PPL to ograniczają się one do opłaty kwoty za kurs, czas lotów, opłat za badanie lekarskie. Po uzyskaniu licencji PP mamy uprawnienia do pilotowania samolotów jednosilnikowych w celach niezarobkowych.

Uzyskanie licencji pilota jest wymagającym zadaniem, ze względu na to, że wcześniej trzeba przejść niezbędne kursy i zdać egzaminy. Mimo to, dla osób, które mają pojęcie na temat lotnictwa czy nawigacji, zadanie to nie powinno być żadnym problemem. Uzyskanie opisywanej licencji może być doskonałym wstępem do kariery pilota zawodowego.