Jakie wybrać buty do turystyki górskiej?

Turystyka górska jest coraz bardziej popularną formą aktywnego spędzania wolnego czasu, szczególnie wśród mieszkańców większych miast. Codzienne zabieganie oraz chaos związany z życiem w mieście sprawia, ze coraz częściej szukamy miejsca, w którym można odpocząć nie tyle fizycznie, co psychicznie. Taki wyjazd może pomóc „naładować baterie”, dzięki czemu po powrocie do pracy człowiek czuje się o wiele lepiej i łatwiej radzi sobie z wszelkimi trudnościami. Jak przygotować się do wyjazdu w góry?

Zakup butów na wyjazd w góry

polecane buty do turystyki górskiejTurystyka górska w ekstremalnych warunkach może być niebezpieczna, szczególnie jeżeli takiego wyzwania podejmą się osoby, które nie posiadają w tym doświadczenia. Należy więc pamiętać, żeby mierzyć siły na zamiary i odpowiednio dopasować cel swojej podróży do swoich umiejętności oraz przygotowania. Na samym początku wyjazd w góry powinien umożliwiać spokojne zapoznanie się z warunkami, na jakie się jest narażonym – szczególnie może się dać we znaki pogoda, a raczej jej gwałtowne zmiany. Zawsze należy być przygotowanym na deszcz oraz obniżenie temperatury, nawet jeżeli jest upał i bezchmurne niebo, kiedy wyruszamy na szlak. Na pierwsze wycieczki najlepiej wybrać proste szlaki, które sprawią, że człowiek się nieco zmęczy, jednak nie będzie musiał po drodze pokonywać trudnych przeszkód. Bardzo ważne podczas takiej wycieczki jest odpowiednie wyposażenie, ponieważ od niego może zależeć nasz komfort, a także bezpieczeństwo podczas pieszych wędrówek. Jakie cechy powinny mieć polecane buty do turystyki górskiej? Przede wszystkim powinny one pozwalać stopom na oddychanie, jednak zapobiegając dostawaniu się wody do wnętrza buta. Najlepiej jest więc wybrać obuwie wykonane ze specjalnych materiałów, które zapewniają najwyższy komfort. W zależności od tego, na jaki szlak się wybieramy, należy dostosować wysokość buta. Na prostszych ścieżkach, bez wysokich podejść można się pokusić o chodzenie w niskich butach. Jednak jeżeli wybiera się już na nieco trudniejsze trasy, należy wybrać obuwie, które usztywnia również kostkę.

Nie ma nic gorszego od przemoczonych butów w połowie trasy, kiedy nagle zaczęło lać jak z cebra, a temperatura zdecydowanie spadła. Bardzo nieprzyjemne jest również chodzenie przez cały dzień w butach, które obcierają. Na początku może się to wydawać nieznacznym dyskomfortem, który można zlekceważyć, jednak nie powinno się tego robić. Po paru godzinach w takich butach można bardzo ucierpieć oraz spowodować bolesne otarcia. Wygodne buty są podstawą, jeżeli chce się wyjść w góry.