Kiedy należy usunąć pieprzyk?

Pieprzyki pojawiają się, dostarczając komórki pigmentowe, które znajdują się między skórą właściwą, a naskórkiem. Pieprzyki mogą znajdować się wewnątrz skóry właściwej, na powierzchni lub w przygranicznych warstwach skóry. Może wystawać na powierzchnię lub znajdować się w środku. Pod względem wielkości pieprzyki mogą być bardzo małe lub rosnąć do gigantycznych rozmiarów – nawet do piętnastu centymetrów średnicy. 

Co warto wiedzieć o usuwaniu pieprzyków?

bezbolesne usuwanie pieprzyków w łodziTe o bardzo dużych rozmiarach pomiarowych wykazują wielkie niebezpieczeństwo pod względem zagrożenia onkologicznego. Niebezpieczeństwo każdego pieprzyka polega na tym, że w pewnych warunkach może stać się złośliwy. W większości przypadków małe krety i średniej wielkości masy nie są niebezpieczne, ale czasami konieczne jest usunięcie pieprzyka. Usuwanie pieprzyków stosuje się w następujących przypadkach. Po pierwsze kiedy zmienia się kształt i rozmiar pieprzyka i kiedy ciągle pieprzyk jest raniony przez np. odzież. Wówczas pieprzyk powoduje silny dyskomfort swoim rozmiarem lub odpychającym wyglądem i wtedy warto poddać się zabiegowi. Do usuwania znamion stosuje się kilka metod w tym bezbolesne usuwanie pieprzyków W Łodzi proponuje się laserowe usuwanie znamion. Przed usunięciem laserem nowotwór jest badany. Najpierw lekarz przeprowadza badanie wizualne, a następnie bada nowotwór przy wielokrotnym usuwaniu. Dermatoskopia to bezpieczna, nieinwazyjna i prosta metoda diagnostyczna, która pozwala szczegółowo zobrazować nie tylko powierzchowne, ale również głębokie warstwy skóry. Za pomocą lasera usuwane są tylko łagodne nowotwory, ponieważ nowotwór odparowuje i nie można przeprowadzić późniejszego badania tkanek. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do procedury przejścia. Pacjent przyjeżdża o wyznaczonej godzinie. Z czasem zabieg trwa od pięciu do dziesięciu minut, w zależności od wielkości guza. Pod wpływem lasera komórki nowotworu są podgrzewane i niszczone, a laser koaguluje również pobliskie naczynia krwionośne, więc ryzyko krwawienia jest znikome. W procesie przetwarzania tkanki kreta i korzenia są usuwane, co eliminuje ryzyko ponownego wzrostu formacji. W zależności od wielkości pieprzyka wykonuje się go podczas jednego lub kilku zabiegów.

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co eliminuje bolesne odczucia. W miejscu zabiegu pozostaje niewielka skorupa, która samoistnie znika w ciągu dwóch tygodni. W tej chwili konieczne jest wykluczenie wnikania wilgoci w miejscu manipulacji, a także ograniczenie ekspozycji na słońce, solarium, basen, kąpiel są również zabronione.