Kiedy trzeba wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Niedawno kupiliśmy z żoną własny domek na przedmieściach miasta. Domek był już wyremontowany, ale zdecydowaliśmy się sprawdzić stan kanalizacji, energetyki i systemu gazowego, żeby mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo i nic nam nie grozi. Zastanawialiśmy się, co powinniśmy zrobić. Żona dowiedziała się ostatnio, że można wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Nie wiedziałem dokładnie, co to jest i czy na pewno jest nam potrzebne, dlatego postanowiłem sprawdzić na czym to polega.

Zdecydowaliśmy się wykonać świadectwo energetyczne

świadectwa charakterystyki energetycznej - czy potrzebnePoszukiwania odpowiednich informacji zacząłem od internetu. Wpisałem w wyszukiwarkę frazę: świadectwa charakterystyki energetycznej – czy potrzebne, i zacząłem przeglądać wyniki. Trafiłem na ciekawą publikację na temat świadectw charakterystyki energetycznej. Dowiedziałem się, że jest to dokument określający ilość zużytej energii w budynki oraz efektywność jej zużycia. Ustawa ściśle określa w jakich budynkach takie świadectwo charakterystyki energetycznej musi być wykonane, a w jakich jest dobrowolne. Obligatoryjnie należy wykonać go w przypadku budynków sprzedawanych na mocy umowy kupna sprzedaży oraz spółdzielczego prawa własności lokalu, w budynkach i lokalach wynajmowanych, a także w lokalach i budynkach w których świadczone są usługi na rzecz osób trzecich. Sprawdziliśmy z żoną czy w dokumentach, które przekazał nam poprzedni właściciel jest świadectwo charakterystyki energetycznej naszego mieszkania. Mieliśmy taki dokument, ale miał on już 9 lat. Ponieważ świadectwo jest ważne 10 lat, postanowiliśmy już teraz zlecić jego wykonanie. Zadzwoniliśmy do znajomego elektryka i zapytaliśmy, czy wykonałby dla nas takie świadectwo. Niestety, nie miał on do tego odpowiednich uprawnień. Powiedział nam, że aby móc wystawiać certyfikaty świadectwa elektrycznego należy mieć ukończone studia wyższe w kierunku charakterystyki energetycznej lub architektury i pożarnictwa lub ukończyć państwowe uprawnienia budowlane. Dostaliśmy od niego namiary na osobę, która spełnia te wymagania.

Od razu zadzwoniliśmy pod podany numer telefonu i umówiliśmy się z nią na wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej naszego mieszkania. Po przeprowadzeniu przeglądu energetycznego otrzymuje się certyfikat, który jest ważny 10 dni od momentu jego wystawienia. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest często mylone z audytem energetycznym, jednakże należy pamiętać, że certyfikat energetyczny jest dokumentem dużo bardziej obszernym.