Kiedy udać się z nastolatkiem na psychoterapię?

W obecnych czasach problemy młodych osób są często bagatelizowane przez dorosłych przez co ich złe samopoczucie się pogłębia. Nastolatkowie nie znajdują pomocy u rodziców i nauczycieli, dlatego niejednokrotnie decydują się na ucieczkę z domu, a nawet miewają myśli samobójcze. Dorośli powinni czasem się zatrzymać w swoim codziennym życiu i skupić się na własnych dzieciach, aby nie doprowadzić do takiego momentu, gdy niestety na jakąkolwiek reakcję czy pomoc będzie już za późno. Relacje z dziećmi trzeba budować od samego początku i zapewniam o naszym zaufaniu oraz zrozumieniu – bez oceniania wyborów i błędów małoletnich. Tylko wtedy młody człowiek będzie chciał z nami rozmawiać o własnych problemach i to właśnie u nas będzie szukać pomocy i zrozumienia.

Polecany psychiatra dla młodzieży

psychoterapia dla młodzieżyNiejednokrotnie zdarza się, że mimo szczerych chęci, rodzice niestety nie są w stanie pomóc własnym dzieciom. Może to wynikać z traumatycznych przeżyć małoletniego, zamknięcia się w sobie lub zauważenia problemu natury psychicznej zbyt późno. Wtedy jedynym skutecznym rozwiązaniem może okazać się psychoterapia dla młodzieży. Najważniejsze jednak jest to, by nie decydować się na pierwszego lepszego terapeutę. Najpierw dobrze jest zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych specjalistów czy też poradzić się innych rodziców w kwestii wyboru odpowiedniego specjalisty. W wielu sytuacjach nastolatek na początku nie będzie zbyt chętny do współpracy, zarzucając nam, że wyolbrzymiamy problem. Wtedy warto udać się najpierw samemu na psychoterapię w celu skonsultowania się z lekarzem. Psychiatra będzie w stanie określić czy nastolatek wymaga podjęcia leczenia oraz podpowie, w jaki sposób można podejść dziecko, aby zgodziło się odwiedzić gabinet psychiatry. Rodzice dowiedzą się także, jak traktować nastolatka, jak z nim rozmawiać i jak okazać wsparcie w trudnym czasie.

Zazwyczaj na początek dziecko uczestniczy w indywidualnych spotkaniach z psychiatrą, a z czasem sesje zamieniają się w rodzinne terapie, które mogą wiele wnieść także do leczenia nastolatka. Członkowie rodziny mogą nauczyć się prawidłowo ze sobą komunikować i zrozumieć wzajemne oczekiwania, potrzeby i problemy. Jeśli nastolatek mimo chęci nie jest zainteresowany tradycyjną wizytą u psychiatry, to zawsze może poddać się konsultacjom online z własnego pokoju, w którym zapewne czuje się najbezpieczniej. W każdej sytuacji warto zawalczyć o zdrowie i życie dziecka, nawet jeśli na początku zderzamy się z tzw. murem z jego strony.