Kolektory słoneczne wykorzystujące energię Słońca

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne. W Polsce mamy coraz więcej wiatraków, których zadaniem jest przetwarzanie energii wiatru na energię elektryczną. Nadal jest ich jednak mało w porównaniu z takimi krajami jak Dania, Belgia, Holandia, Szwecja. Innym odnawialnym źródłem energii jest energia słoneczna. W ciągu dnia promienie słoneczne docierają do ziemi niezależnie od tego, czy dzień jest bezchmurny czy pochmurny.

Ogrzewanie domu dzięki kolektorom słonecznym

solaryWiadomo, że w bezchmurne dni promieni dociera znacznie więcej i można je jeszcze lepiej wykorzystać. Na co można zamieniać energię słoneczną i w jaki sposób? Najczęściej zamienia się energię słoneczną na energię elektryczną oraz energię cieplną. W pierwszym przypadku wykorzystuje się do tego panele fotowoltaiczne. W drugim przypadku korzysta się z kolektorów słonecznych. Niestety panele i kolektory w mowie potocznej bardzo często są mylone. Jeśli ktoś widzi zamontowane na dachu panele, to często myśli, że są to panele fotowoltaiczne. A równie dobrze mogą to być kolektory słoneczne, które wyglądają bardzo podobnie, a służą do czegoś zupełnie innego. Otóż kolektory słoneczne nazywane są potocznie solarami i jak zostało już wspomniane, ich zadaniem jest zamiana energii słonecznej na energię cieplną. Do czego można wykorzystać energię cieplną z solarów? Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie jej do ogrzewania budynku. Może stanowić ona dodatek do standardowego ogrzewania centralnego, by obniżyć jego koszty. W przypadku dużych nieruchomości raczej nie da się ich ogrzać tylko przy pomocy kolektorów słonecznych. Aby przekazać energię cieplną, konieczny jest materiał, który tę energię przejmie. Jeśli chodzi o solary, to najczęściej energia cieplna przekazywana jest do cieczy lub gazu. Ciecz stanowi najczęściej woda lub glikol. Gazem jest po prostu powietrze, które również można ogrzać. W przypadku kolektorów słonecznych częściej nagrzewa się woda, bo to ona krąży w wielu domach w kaloryferach czyli grzejnikach ściennych, podłogowych i innych.

Dzięki solarom możliwe jest nagrzanie wody użytkowej, by korzystać z niej w łazience, kuchni itp. Rachunki za ciepłą wodę na pewno zostaną w ten sposób znacznie obniżone. Niektórzy wykorzystują kolektory słoneczne do nagrzewania wody w basenach. Również centra sportowe coraz częściej korzystają z takiej możliwości – dzięki solarom mogą znacznie taniej ogrzać wodę basenową. Można korzystać z wielu dofinansowań na kolektory słoneczne. Inwestycja zwróci się już po kilku latach.