Korzystny leasing konsumencki

 

Leasing samochodów kojarzy nam się przede wszystkim z firmami. Jednak ta forma finansowania pojazdów jest również dostępna dla każdego klienta indywidualnego, którą określa się pojęciem leasingu konsumenckiego. Działanie leasingu jest proste, posiada on również pewne atuty, zatem warto z niego skorzystać.

Czym jest leasing konsumencki?

leasing konsumencki katowicePrzedsiębiorcy bardzo często korzystają z leasingu, ponieważ jest on korzystny ze względów podatkowych. Z kolei dla osób fizycznych leasing przez wiele lat pozostawał poza zasięgiem z uwagi na ograniczenia natury prawnej. Obecnie przeszkody legislacyjne zostały zniesione i dzięki coraz obszerniejszej ofercie leasingu konsumenckiego, zainteresowanie tym modelem finansowania pojazdów wśród klientów indywidualnych rośnie. Należy podkreślić, że leasingobiorca może korzystać z udostępnionego mu pojazdu, lecz formalnie nie należy on do niego – właścicielem jest nadal leasingodawca. Chociaż w umowie leasingu samochodu może znajdować się zapis o możliwości wykupu pojazdu przez klienta, to ma on możliwość wyboru. Pod koniec umowy klient może zrezygnować z wykupu i zdecydować się na wymianę przedmiotu leasingu, czyli skorzystać z nowego pojazdu. Co ciekawe, klienci indywidualni mogą skorzystać z leasingu fabrycznego, czyli oferowanego przez producenta auta, jak i z leasingu proponowanego przez banki i firmy leasingowe. Jeśli interesuje nas leasing konsumencki Katowice to miejsce, gdzie bez problemu skorzystamy z tej formy finansowania pojazdów. Leasing konsumencki ma jednak swoje zalety, jak i wady. Do najważniejszych zalet leasingu konsumenckiego można zaliczyć między innymi elastyczność w wyborze przedmiotu leasingu, uproszczone formalności, a także możliwość sfinansowania wielu usług w ramach raty. Jednak istnieją też pewne wady tego rozwiązania. Po pierwsze, samochód nie jest własnością klienta, zatem klient jest tylko użytkownikiem wybranego auta. Po drugie, leasingobiorca ponosi również dodatkowe koszty, takie jak ubezpieczenia komunikacyjne. Ponadto klient nie posiada żadnych korzyści podatkowych, ponieważ konsumenci nie mają tych samych możliwości, co przedsiębiorcy. Nie mają możliwości odliczenia VAT-u i nie zaliczą raty do kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, jeśli w trakcie leasingu dojdzie do szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu, umowa wygasa, a co za tym idzie klient pozostaje bez auta i nie może skorzystać z wypłaty odszkodowania.

Znając wady i zalety leasingu konsumenckiego, warto starannie przeanalizować tę formę finansowania pojazdów. Na pierwszy rzut oka leasing wydaje się korzystnym rozwiązaniem, jednak należy pamiętać, że nasza sytuacja finansowa może zmienić się nawet w przeciągu kilku miesięcy. Szukając ofert leasingu konsumenckiego auta, warto pomyśleć o ofertach producentów pojazdów, którzy często oferują opłacalne rozwiązania.