Kremacje zwłok jako forma pochówku

Coraz więcej miejscowości w Polsce może pochwalić się specjalnymi miejscami do pochówku osób zmarłych na cmentarzu. Chodzi o tak zwane kolumbarium. Jest to ściana na cmentarzu, w której umieszczane są urny z prochami. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kremowanie zwłok nie było tak popularne jak dziś. Obecnie rodziny spełniają nie tylko ostatnią wolę zmarłych, ale często same decydują o kremacji. Tradycyjny pogrzeb z trumną i wystawionymi zwłokami okazuje się być bardzo traumatyczny.

Spopielanie zwłok i kolumbarium

kremacja zwłok - warszawaNie każdy może znieść taki widok, dlatego bliscy korzystają z możliwości pożegnania osoby zmarłej w krematorium w kaplicach. Praktycznie każde krematorium posiada tego typu kaplicę – w niej może odbyć się pożegnanie w obrządku katolickim, a także innych wyznań. Możliwe jest również zorganizowanie ceremonii świeckiej. Po takim obrzędzie zwłoki w specjalnej ekologicznej trumnie (z drewna lub z kartonu) trafiają do pieca krematoryjnego. Temperatura w takim piecu osiąga kilka tysięcy stopni Celsjusza, co oznacza, że zwłoki spopielane są całkowicie. Nie pozostają żadne odpady biologiczne. Proces kremacji trwa kilka godzin. Samo spalanie zwłok nie jest długotrwałe, ale później pracownicy krematorium muszą poczekać na schłodzenie prochów. Dopiero po ich schłodzeniu możliwe jest zebranie prochów i umieszczenie w urnie. Usługa kremacji zwłok kosztuje zazwyczaj kilkaset złotych. Do tego należy doliczyć koszty obrządku pożegnalnego oraz urny. Praktycznie każda firma dysponuje swoim katalogiem urn wykonywanych z różnych materiałów. Urny są szczelnie zamykane (plombowane). W Polsce nie ma możliwości zabrania prochów do domu. Muszą zostać one złożone w kolumbarium lub w grobie na cmentarzu. Jeżeli nie chcemy pogrzebu z trumną (tradycyjnego), na pewno dobrym wyborem będzie kremacja zwłok – warszawa ma w tej kwestii sporo do zaoferowania. Zakładów pogrzebowych w Warszawie jest bardzo dużo, więc można wybrać najbliższy miejsca zamieszkania lub taki, który będzie oferował usługi korzystniejsze finansowo. Po kremacji zwłok odbywa się tradycyjny pogrzeb (np. katolicki) z mszą świętą oraz przeniesieniem urny z prochami na cmentarz.

Jeżeli cmentarz posiada kolumbarium, można tam złożyć urnę. W przeciwnym wypadku zostanie umieszczona w grobie lub grobowcu. Warto rozważyć wszystkie możliwości, kiedy umiera osoba bliska oraz wziąć pod uwagę to, co mówiła jeszcze za życia. Jeżeli ostatnią wolą osoby bliskiej była kremacja, to należy uszanować tę decyzję. Organizacją obrzędów liturgicznych i załatwieniem spraw kościelnych również może się zająć zakład pogrzebowy.