Łączniki do połączeń ciesielskich

Konstrukcje drewniane dzielą się na dwie podstawowe grupy. Jedną z nich są konstrukcje stałe, a drugą tymczasowe. W pracy cieśli najczęściej wykorzystywane są te drugie. Wszelkiego rodzaju deskowania wykonane z drewna lub płyt OSB muszą jednak być bardzo wytrzymałe, ponieważ muszą tworzyć formę dla ciężkiej mieszanki betonowej. Samo w sobie drewno ma bardzo dużą wytrzymałość jednak jak sprawić, żeby połączenia również były trwałe, a jednocześnie podatne na łatwe i szybkie rozmontowanie?

Wytrzymałe wkręty do drewna 

wkręty ciesielskieDo prac ciesielskich producenci oferują tak zwane wkręty do drewna. Ich montaż nie wymaga dodatkowego nawiercania materiału, dzięki czemu bardzo łatwo można je zamontować. Wystarczy najprostsza wkrętarka zasilana prądem elektrycznym, aby umieścić wkręt w odpowiednim miejscu. Jest tak, ponieważ wkręty ciesielskie są zakończone odpowiednim wyprofilowaniem, które pełni funkcję wiertła. Śruby do drewna wykonuje się z dość wytrzymałej stali. Dzięki temu są odporne na złamanie i przewiercą się przez płyty drewnopochodne lub twarde sklejki. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas budowy deskowania wykorzystuje się bardzo różne rodzaje drewna. Wkręty do drewna mogą mieć bardzo różną długość. W zależności od tego jak mocne ma być wykonane połączenie oraz jakiej grubości elementy chcemy połączyć, powinniśmy odpowiednie dopasować ich długość. Łączniki do drewna mogą być wykonane z różnych materiałów. Oczywiście najbardziej popularne są te ze stali i one też są najtańsze, dlatego bardzo często są wykorzystywane do konstrukcji tymczasowych. Jeżeli jednak cieśla zajmuje się wykonywaniem konstrukcji dachowych powinien zadbać o to, aby wykorzystywane przez niego łączniki były jak najwyższej jakości. Jest to bardzo ważne, ponieważ konstrukcja dachu powinna być bezpieczna przez jak najdłuższy czas. Dlatego nie można pozwolić sobie na to, żeby łączniki miały mniejszą jakość niż samo drewno. Najbardziej popularne są oczywiście wkręty samowiercące, których zastosowanie znacznie przyspiesza pracę, ponieważ nie musimy wykonywać nawierceń oraz wcześniejszych pomiarów, w jakim miejscu takie nawiercenia wykonywać.

Wkręty, których stosujemy do połączeń w więźbie dachowej, stropach lub szkieletowych konstrukcjach drewnianych powinny posiadać niezbędne aprobaty techniczne. Takie dokumenty są gwarancją, że produkty są najwyższej jakości i mogą być wykorzystywane nawet w skomplikowanych konstrukcjach. Cena takich łączników jest uwarunkowana głównie tym, jakiej długości wkrętów potrzebujemy.