Lekarze sportowi kontrolują stan zdrowia osób aktywnych

 

Aktywny tryb życia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Osoby, które dużo się ruszają mają silniejszy układ odpornościowy i lepszą kondycję od osób, które prowadzą siedzący oraz leniwy tryb życia. Ruch jest także sposobem na poprawę nastroju, a to za sprawą endorfin, które nie bez powodu nazywane są hormonami szczęścia.

Konieczność systematycznego badania u lekarza sportowego

dobry lekarz sportowy - WarszawaWielu rodziców stara się zainteresować swoje pociechy sportem, bowiem z przerażeniem obserwują młodych ludzi z telefonami przyklejonymi do ręki, którzy wpatrują się cały czas w ekran. Niestety obecnie dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed ekranem komputera, a komórka jest niezbędnym atrybutem współczesnej młodzieży. Mamy świadomość szkodliwego wpływu braku aktywności w życiu naszych pociech i staramy się zrobić wszystko, by nasze dzieci były aktywne. Wiele dzieci systematycznie chodzi na treningi, uczęszczają do szkół sportowych i aktywnie spędzają każdy dzień. Sport to zdrowie i ma niebagatelny wpływ na rozwój naszych dzieci dlatego dobrze jest, jeśli chętnie biegną z treningu na trening. Jednak stan każdego sportowca, zarówno dziecka, jak i dorosłego, powinien być kontrolowany na bieżąco, by szybko wykryć ewentualne przeciwwskazania do uprawiania danej dyscypliny. Z tego względu lekarz sportowy bada osoby aktywne systematycznie, szkoły sportowe wymagają takich badań przynajmniej raz do roku. Najczęściej wykonywane jest EKG, które ma za zadanie wykluczyć problemy z sercem, które podczas wysiłku mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo. Ważne zatem, by te badania były dokładnie przeprowadzane, dlatego niezbędny jest dobry lekarz sportowy – Warszawa jest miastem, gdzie takich lekarzy nie brakuje, są oni osobami, które mają bezpośredni kontakt ze sportowcami. Dobry specjalista dokładnie przebada sportowca i zleci dodatkowe badania, jeśli coś go zaniepokoi. Mimo tego, że wielu z nas nie ma czasu i często denerwujemy się, że musimy tracić czas na wizyty u lekarza, jest to konieczne, by sport był bezpieczny i nie wyrządził więcej szkody aniżeli pożytku.

Aktywny tryb życia przynosi bardzo pozytywne rezultaty. Warto zatem już od małego angażować swoje pociechy w sport i samemu starać się ruszać jak najczęściej. W lecie możemy pozwolić sobie na wycieczki rowerowe, pływanie oraz spacery lub bieganie, z kolei zimą mnóstwo frajdy sprawią nam sporty zimowe. Warto także zainteresować dzieci jakąś dyscypliną sportową, bowiem być może pokochają sport i treningi będą dla nich przyjemnością.