Mobilność agregatów prądotwórczych

W wielu obiektach jedną z najważniejszych kwestii jest stały dostęp do energii elektrycznej. Dotyczy to zarówno obiektów tak zwanej infrastruktury krytycznej jak i również obiektów prywatnych. Niektóre z nich użytkowane są jednak kilka razy w roku, a w szczególnych przypadkach raz do roku lub raz na dwa lata. Charakterystyka ta dokładnie opisuje obiekty wypoczynkowe, których właścicielami są zwykle zamożne osoby. Budynki takie z reguły są zlokalizowane w malowniczo położonych miejscach.

Zasilany gazem agregat umożliwia generowanie prądu

przenośne agregaty gazowe LPGCzasami w miejscu, w którym jest zlokalizowany ośrodek wczasowy nie istnieje infrastruktura przesyłowa, która zaopatruje budynek w energię elektryczną. Nierzadko również nie istnieje sieć wodociągowa. W takim przypadku właściciel obiektu może sam sfinansować przyłącze swojego obiektu do sieci publicznej. Jest to jednak rozwiązanie niezbyt opłacalne pod kątem finansowym oraz czasowym. Inwestycje takie z reguły trwają kilka lat ze względu na złożoność procedur formalnych. W takim przypadku należy bowiem uzyskać wiele decyzji środowiskowych oraz innych dokumentów, które umożliwią zrealizowanie inwestycji. Zdecydowanie bardziej opłacalnym wariantem jest wyposażenie obiektu w instalacje, które zapewnią mu samowystarczalność. W tym celu obok obiektu często budowany jest zbiornik na nieczystości, który jest opróżniany przez firmy zewnętrzne za opłatą. Podobnie ma się sytuacja z wodą użytkową. Zbiorniki zbudowane koło ośrodka powinny wystarczyć na cały sezon użytkowania obiektu przez kilka osób. W przypadku zaopatrzenia w energię elektryczną powszechnie są stosowane przenośne agregaty gazowe LPG, które dzięki swojej kompaktowej konstrukcji mogą być przewożone w miejsce ich zapotrzebowania. Agregaty te z reguły znajdują się na wózku jezdnym, który może być transportowany przy użyciu samochodu osobowego. Zasilanie gazowe jest obecnie jednym z najpopularniejszych źródeł pod względem bilansu ekonomicznego. Gaz jest bowiem tańszy od benzyny czy ropy co sprawia, że jest on popularny zarówno wśród inwestorów prywatnych jak i instytucjonalnych.

Agregat zapewnia energię elektryczną w wyniku spalania gazu co z kolei powoduje napęd generatora prądotwórczego. Jest to rozwiązanie idealnie sprawdzające się w warunkach takich jak chociażby wczasy. Jeden agregat jest w stanie zasilić wiele urządzeń codziennego użytku takich jak chociażby lodówka, pralka czy inne odbiorniki. Przed zakupem danego agregatu należy sprawdzić jego parametry znamionowe takie jak chociażby moc deklarowana przez producenta. W ten sposób można w łatwy sposób sprawdzić, czy moc generowana przez agregat jest w stanie pokryć zapotrzebowanie obiektu.