Najdokładniejszy model silnika próżniowego

Próżniowe silniki Stirlinga są jednymi z najciekawszych maszyn napędowych, mimo iż nigdy nie były używane na dużą skalę. Stanowią jednak doskonałą pomoc naukową do wykładów fizyki, więc modele takich silników pojawiają się w szkołach bardzo często. Te same silniki stanowią również bardzo duże wyzwanie dla wszystkich modelarzy technicznych, którzy chcą spróbować sił w budowaniu działającego silnika, dlatego pozostają bardzo popularnymi modelami.

Modele silników próżniowych w dużej skali

polecane silniki stirlingaJedną z najważniejszych cech każdego modelu jest oczywiście skala. Modele silników w bardzo dużej skali bywają zwykle statycznymi rekwizytami, mającymi za zadanie zobrazowanie wyglądu danego silnika, aczkolwiek nie są funkcjonującymi modelami, więc nie mogą być używane do ruchomych dioram i pokazów działania technologii. Najbardziej polecane silniki Stirlinga w małej skali, często 1:5, są natomiast całkowicie działającymi silnikami, mogącymi zasilać większe modele, czy też dioramy z ruchomymi częściami, jakie bardzo często są pokazywane na demonstracjach technologicznych i szkolnych zajęciach technicznych. Owe modele składają się z tych samych części, z których budowany jest pierwowzór. Konstruowanie takiego modelu może więc być ogromną pomocą dla wszystkich osób, chcących dokładnie poznać części silnika i zasady jego działania. W zależności od jakości, zaawansowania i producenta modelu, może on również mieć bardzo odmienne materiały, z których wykonywane są poszczególne podzespoły. Modele statyczne wykonywane są najczęściej z lekkiego aluminium i tworzyw sztucznych, malowanych tak by nie odróżniały się wyglądem od pierwowzoru. Modele działające, natomiast, posiadają elementy szklane, metalowe i drewniane, dokładnie takie same jak używane do konstrukcji pierwowzoru, aczkolwiek odpowiednio wyskalowane.

Są one więc niemal identyczne jak pełnowymiarowy silnik próżniowy, i działają dokładnie na tej samej zasadzie, więc mogą być zarówno eksponatem pokazowym, jak i działającą pomocą naukową do każdej technicznej sali szkolnej, w której programie jest omawianie silników bardzo różnego rodzaju. Modele działających silników próżniowych produkowane są przez wiele firm modelarskich, w tym i najbardziej renomowanych producentów, znanych przede wszystkim za dokładność i jakość odwzorowania oryginału, więc dostępne są w większości sklepów hobbystycznych. Wiele firm oferuje również wykonywanie takich modeli na zamówienie, jeśli nie mają ich w stałej ofercie, a zapotrzebowanie jest okresowe.